• est
 • | eng
 • K 12.09 kell 18.00

  Amy

  Amy | Amy

  Režissöör: Asif Kapadia

  Riik: Suurbritannia

  Aasta: 2015

  Kestus: 128'

  Keel: Inglise keeles eestikeelsete subtiitritega

  Ametlik koduleht: www.amy-movie.com/

  Seansi juhatab sisse kultuurikriitik Janar Ala.

  Kõrged soengud, lai silmalainerijoon ja vanakooli jazzlaulja emotsionaalselt isikupärane hääl – sellisena mäletavad Amy Winehouse’i kõik, kes on tema muusikaga vähem või rohkem kokku puutunud. Dokumentaalfilm „Amy“ heidab pilgu sellele, kuidas sai naabriplikalikust ropu suuga juuditüdrukust kollase ajakirjanduse kaanestaar, kes lummas miljoneid oma häälega, kuid kahjuks ka sama paljusid oma tempudega nii sees- kui väljaspool võõrutuskliinikuid.

  Režissöör Asif Kapadia („Senna“) on pääsenud ligi lauljanna enda tehtud koduvideotele; tänu sellele pole filmi näol tegemist tüüpilise järelhüüdega, kus lähedaste nn rääkivad pead annavad Amy kohta ülistavaid intervjuusid, vaid oskusliku ja objektiivse portreega, millel joonistuvad selgelt välja Winehouse’i elu pooltoonid. Kapadia on suutnud hoiduda vajutamast lauljanna kirjule elule ülistava kiidulaulu või karmi hukkamõistu pitserit.

  Otsus ehitada film üles koduvideotele loob vaataja ja kangelanna vahel palju intiimsema atmosfääri, kui see ehk tekiks tavapärasema struktuuriga dokumentaalfilmi puhul. Muidugi on põhjus ka filmi kangelannas: oma lühikese elu jooksul paistis Amy silma oma aususega nii laval kui ka väljaspool seda. Tundlikkusest ja haavatavusest tuleneb ka filmi põhiküsimus: mis jääb alles artistist endast, kui ta jätab endast kõik lavale, ja kuidas pärast lavalist alastiolekut tükid kokku koguda?

  Vaatamata filmi kohatistele tumedatele toonidele on „Amy“ ilus lugu ühe noore naise puhtast ja rikkumata armastusest muusika vastu. 14. septembril täitunuks Amy Winehouse’il 35. eluaastat.

  – Saara Laurik, PÖFFi kataloogist

  Täname: Briti Nõukogu