• est
 • | eng
 • K 28.03 kell 18.00

  Anish Kapoor'i aasta

  The Year of Anish Kapoor |

  Režissöör: Matthew Springford

  Riik: UK, USA, Holland

  Aasta: 2009

  Kestus: 55'

  Keel: Inglise keeles

  Ametlik koduleht: www.anishkapoor.com/

  KUNSTI LÜHILUGU

  Peggy Guggenheimi muuseumi 
  palavas aias Veneetsias
  seisab Anish Kapoori skulptuur,
  tumehall graniidist tahukas.

  Halli graniidi sisse on raiutud 
  kaks nõgusat sõõri,
  mis on lihvitud
  siledaks ja süsimustaks.

  Tumepruun mees heledas särgis,
  võimalik, et Kapoori kaasmaalane,
  küsib, kas see on peegel.
  "Maagia. Meister, ma ütlen."

  Mees vaatab end nõgusast sõõrist:
  kaugelt paistab nägu laiem,
  totakas, ja lähedalt pisem.
  Ta hakkab naerma ja torgib veel.

  "Näe! Näe." Ta vangutab pead, 
  naerab ja koogutab 
  suurte sõõride ees.
  Lõpuks tõsineb ja pöördub.

  "See ajab südame pahaks.
  Pea hakkab ringi käima.
  See ajab oksele, boahhh!" 
  Ja siis ta läheb.
   
  –Maarja Kangro–
   
  1954.a. Mumbais (Bombay) sündinud Anish Kapoor’i võib vaieldamatult pidada oma generatsiooni üheks mõjukamaks kunstnikuks, keda tunneme eeskätt hiigelsuurte, äärmiselt mõjusate ent samas lihtsate installatsioonide / skulptuuride loojana.

  1973.a alustas ta. kunstiõpinguid Londonis, kus elab ja töötab tänaseni. Laiema tuntuse saavutas Anish Kapoor 1980ndatel geomeetriliste ja biomorfsete skulptuuridega. 1995 aastast võtab kunstnik graniidi, paekivi, marmori, pigmendi, kipsi, terase, vaha jt. materjalide kõrval kasutusele tähtsaima materjalina poleeritud roostevaba terase, millest valminud tööd peegeldavad või moonutavad vaatajat ja ümbrust. Valmivate skulptuuride näol on tegemist mastaapsete vormi- ja ruumimanipulatsioonidega, mis üha enam paigutuvad linnaruumi, maastikku, meid ümbritsevasse avalikku keskkonda ning osaliselt omandavad arhitektuurse tähenduse.

  Anish Kapoor on esimene elav kunstnik, kellele tehti ettepanek korraldada isiknäitus Royal Academy’s Londonis. BBC poolt toodetud film jälgib kunstniku valmistumist näituseks 2009.a., heidab pilgu tema lapsepõlve, ateljeesse, viib meid kokku Anish Kapoori mitmete varasaemate tööde ja nende teostusprotsessidega. 

  2002.a. valmis helilooja Arvo Pärdil Tate Moderne’i tellimusel teos „Lamentate: Homage to Anish Kapoor and his sculpture Marsyas sooloklaverile ja orkestrile. Tate Moderne’i turbiinihalli täitnud Kapoor’i 140 m pikkust ja 35 m kõrgust “Marsyas”t iseloomustas maestro: “Seistes Anish Kapoori teose ees, mis mind vapustas, tunnetasin omamoodi lõpetatust või täielikkust selle harmoonilises ja nii loomulikult voolavas vormis ning paradoksaalselt mõjuvas, tohutute mõõtmetega vastuolevas hõljuvas kerguses. Oma trompetilaadse vormi tõttu mõjub Marsyase skulptuur juba ise nagu muusika.”

  Anish Kapoor’i on pärjatud mitmete preemiate ja aunimetustega. 1990.a. esindas ta Suurbritanniat Veneetsia Biennaalil, kus talle määrati Premio Duemila, 1991.a. omistati Anish Kapoorile Turner Prize, üks viimastest tunnustustest on 2012.a. India valitsuselt määratud Padma Bhushan.

  Täname: BBC Imagine