• est
 • | eng
 • K 13.03 kell 18.00

  Arbor

  The Arbor |

  Režissöör: Clio Barnard

  Riik: UK

  Aasta: 2010

  Kestus: 94'

  Keel: Inglise keeles

  Filmi juhatab sisse ning briti dokumentalistikast räägib filmikriitik Laurence Boyce.

  ARBOR on äärmiselt jahmatav dokumentaalfilm, mis kajastab Inglismaa näitekirjaniku Andrea Dunbari elu ja tema keerulist suhet tütre Lorraine’iga.

  Põhja-Inglismaalt Bradfordist pärit Andrea Dunbar kirjutas 1980ndatel mõned ikoonistaatuses briti näidendid. Tema tööd “Rita, Sue and Bob Too” (“Rita, Sue ja ka Bob”), mille järgi valmis Inglismaal ka populaarne film, olid toored ja kompromissitud portreed töölisklassi elust, põhinedes Dunbari enda kogemustel Buttershaw Estate’is, Bradfordi piirkonnas, mis on kurikuulus kuritegevuse ja narkolembuse poolest. Dunbar hukkus traagiliselt 29aastaselt, kui tema tütar Lorraine oli kõigest kümneaastane. ARBOR püüab Lorraine’i kinni tänapäeval, kui tema on saanud 29aastaseks. Ta on oma perekonnast suures osas võõrdunud ning kannab karistust oma poja tapmise eest. Vanglas ja võõrutusravil viibides teeb Lorraine uuesti tutvust oma ema näidendite ja erakirjadega ning mõtiskleb nende sarnaste elusaatuste üle.

  Režissöör Clio Barnard intervjueerib mitme aasta jooksul Lorraine Dunbari, tema pereliikmeid ja sõpru, ning laseb seejärel näitlejatel teksti intervjueeritavatega sünkroniseerida, taaslavastades Dunbari näidendite võtmestseene. Ehkki see tundub olevat keeruline tehnika, on tulemuseks kaasakiskuv efekt, mis annab filmile vitaalsuse ja energia ning räägib loo, mis on ühtaegu traagiline ja liigutav. See kohati ebamugavust tekitav, kuid väga haarav dokumentaalfilm märgistab Clio Barnardi võimsa talendina nii briti kui ka kogu maailma dokfilmikunstis.

  Täname Briti Nõukogu.