• est
 • | eng
 • K 17.10 kell 18.00

  Avamine Moskvas / Köögiväitlus

  Opening in Moscow / Kitchen Debate |

  Täname: Ameerika Ühendriikide saatkond

  AVAMINE MOSKVAS
  Rež: D.A. Pennebaker
  USA 1959, 45'
  Inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega

  Kumu Dokumentaal näitab Kumu suures saalis avatud näituse „Mood ja külm sõda” raames dokumentaalfilmi "Avamine Moskvas", mille keskseks sündmuseks on Ameerika Ühendriikide näituse avamine Sokolniki pargis 24. juulil 1959. Filmi kaadrid rändavad mööda Hruštšovi-aegset Moskvat jälgides linna ja selle kodanikke ühe päeva jooksul hommikust õhtuni. Cinéma vérité stiilis jäädvustus annab edasi režissööri ja mitmete asjaosaliste spontaansed ja üllatavad tähelepanekud näitusest, Moskvast ja selle elanikest.
  D. A. Pennebakeri on 1950. aastatel tegevust alustanud filmilooja, kes koos Chris Hegedusega kuulub kõrgelt hinnatud dokumentalistide hulka. Nende kaamera vahendusel on jõudnud publiku ette hulk põnevaid portreefilme nii kultuuri- kui ka poliitikamaailma silmapaistvatest isiksustest. 

  KÖÖGIVÄITLUS
  NBC, USA 1959, 18'
  Inglise ja vene keeles, eestikeelsete subtiitritega

  Teiseks filmiks on samal päeval USA asepresidendi Richard Nixoni ja Nõukogude Liidu partei- ja valitsusjuhi Nikita Hruštšovi vahel toimunud legendaarse verbaalse kokkupõrke televisioonisalvestus, emotsioonidest pakatav poliitiline show, mida maailm tunneb köögiväitluse (Kitchen Debate) nime all. 

  Foto:  Thomas J. O'Halloran, USA Kongressi Raamatukogu