• est
 • | eng
 • K 23.01 kell 18.00

  Bonnard’i energia

  Energy of Bonnard |

  Režissöör: Yann Kassile

  Kestus: 55'

  Keel: inglise

  Dokumentaalfilmile eelneb Tiina Abeli rahvusvaheliselt tuntud kunstnik Pierre Bonnardi eesti maalija Karl Pärsimäega siduv lühiloeng "Intiimsus ja värv".

  Pierre Bonnard on üks andunumaid intiimsuse maalijaid. Tema teosed tundusid juba kunstniku eluajal kuuluvat kadunud maailma. Aega, kus elul oli veel mõnu ja maaliti lihtsalt rõõmust selle üle, mida nähakse ja millest vaimustutakse - 60 aastat järjest, 8 tundi päevas, tüdimuseta. Seetõttu on Bonnard'i peetud kõige süütumaks ja paremini käitunud impressionistide järelkäijaks, kodanliku tundlikkuse viimaseks poeediks. Kuigi Bonnard elas ajal, mida iseloomustab nii poliitiliste, kirjanduslike kui kunsti kinnistunud vormide vastu suunatud anarhia, ei olnud kunstnikust endast anarhisti. Ta ei seadnud eesmärgiks maalikunsti hävitada või vormi lihtsustada, tema loomingus ja kunstnikupositsioonis ei olnud midagi dramaatilist. Samas pole Bonnard'is midagi amatöörlikku või kultiveerimatut, tema maailm on peen ja tundlikkus lihvitud. Nagu filmis väidetakse, oleks Bonnard küsimusele "Mis on teie lemmiktegevus?" ilmselt vastanud Stephane Mallarmi kombel: "See on väga isiklik."

  Eesti kahe maailmasõja vahelise kunsti üldise loodusläheduse ja intiimsuse taustal võiksime Bonnard'i kunsti mõista kui omamoodi mudelit, millele eesti maalijaid, sh Karl Pärismägi, on loonud oma arendusi. Pärsimäe maalidel on mitmeid Bonnard'i lemmikmotiive: värvikaid toanurki, vaikset üksi- ja koosolu, omaetteoleku poeesiat. Samas pakuvad mõlema kunstniku autoportreed ainet mõtiskluseks enesemääratluse ja armastuse suhte üle.