• est
 • | eng
 • K 18.05 kell 18.00

  Chuck Norris kommunismi vastu

  Chuck Norris vs Communism |

  Režissöör: Ilinca Calugareanu

  Riik: Suurbritannia, Rumeenia, Saksamaa

  Aasta: 2015

  Kestus: 80'

  Keel: Rumeenia keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Kusagil polnud „sotsialistlik heaolu“ kasvanud nii inimvaenulikuks ja absurdseks kui Ceaușescu-aegses Rumeenias 1970.–1980. aastatel. Kuni 1989. aastani kommunistliku korra ümbervarisemiseni oli igasuguste Lääne filmide levitamine ja vaatamine Rumeenias rangelt keelatud ja ebaseaduslik, mille vastu eksimine võis tuua surmanuhtluse või parimal juhul pikema vanglakaristuse. Kavalamad ja targemad oskasid olukorras tekkinud vaakumi enda kasuks ära kasutada, rajades oma kodudesse mitmeid videokassettide levitamise ja ümbersalvestamisega tegelevaid kontoreid. Üheks selliseks sai ka Teodor Zamfiri kodu, kus ööd ja päevad surisesid videomakid, tootes iga päev kümneid uusi videokassette, mis kohe ka üle riigi laiali toimetati. Illegaalsesse filmiärisse tõmmati kaasa ka tagasihoidlik inglise keele tõlk Irina Nestor, kes iga päev luges emakeeles sisse reaalajas mitu filmi. Tema hääl ilmestas kõiki kuulsamaid 1980. aastate märulikangelasi, saades Rumeenia kodudes legendaarseks.
  Igal õhtul kogunesid kusagil ühe kortermaja elanikud kellegi juurde, kus oli pisike televiisor ja videomakk ning ahnelt astuti läbi uduse videopildi maailma, millest nad said ainult unistada.
  Dokumentaalne mängufilm „Chuck Norris kommunismi vastu“ meenutab paljuski meie enda filmitiimi Kilmi-Aarma töid 1980. aastate põlvkonnast, kus noorte maailmapildi kujunemisel etendasid keelatud Lääne filmid üliolulist osa, olles tugevaks teguriks ka peatselt toimunud revolutsioonis.