• est
 • | eng
 • K 09.04 kell 18.00

  Ekspeditsioon maailma lõppu

  The Expedition to the End of the World |

  Režissöör: Daniel Dencik

  Riik: Taani, Rootsi, Gröönimaa

  Aasta: 2013

  Kestus: 90'

  Keel: Inglise ja taani keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Kolmemastiline kuunar Activ tegi 2011. aasta suvel vanade maadeavastajate vaimus hulljulge retke Gröönimaa kirdevetesse, kuhu alles nüüd on globaalse kliimasoojenemise tõttu sulavate jääpankade vahelt ligipääs tekkinud. Paadile oli võetud tõeliselt kirju seltskond teadlastest kunstnikeni, kelle hulgas oli ka julgete filmitöödega tuntust koguv režissöör Daniel Dencik.

  Tänu sellele saavad vaatajad ühe unikaalse reisi osaliseks, sest see film on täis uudishimu, avastamisrõõmu, kahtlusi, küsimusi, kõhklusi, filosoofilisi arutelusid ning muidugi ehedat olustikuhuumorit. Värvikas karakteritepalett karge ürgpõhjamaise maastiku taustal avaneb operaator Martin Muncki poeetilise pildi abil, kuid erilise sõlme keerab loole juurde Per Nyströmi meisterlik helirežii, mis sulatab kokku Mozarti „Reekviemi” ja Metallica heviriffid, ooperi ja elektroonika ning hoiab vaataja trillerlikult pinget kruviva muusika kütkes. See kõik võimendab grandioosse looduse vaikivat ilu ning inimese pideva tähenduseotsingu vastuolu.

  „Ekspeditsioon maailma lõppu” on tugev audiovisuaalne meditatsioon inimhinge piiramatust uudishimust ja avastamisrõõmust. Käesoleva filmi teeb suureks eelkõige sellest läbi kajav inimlikkus, mitte mingi spetsiifiline teaduslik avastus.

  Jaanuaris 2014 Kumu Dokumentaalil linastunud film tuleb publiku soovidele vastu tulles taasnäitamisele.

  Film linastub Kumu Dokumentaali keskkonnakuu raames.

  Täname: Taani Filmiinstituut, Taani Saatkond Tallinnas

  Külastage ka Gröönimaa kliimamuutuste teemalist fotonäitust "Jää murdub" Tallinna disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6). Näitus on avatud kuni 12. aprillini.