• est
 • | eng
 • K 09.06 kell 18.00

  El Sistema

  El Sistema |

  Režissöör: Paul Smaczny & Maria Stodtmeier

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 2008

  Kestus: 100'

  "Olen veendunud, et tänapäeva suurte ühiskondlike probleemide põhjus on sotsiaalne tõrjutus. Seepärast peamegi tooma kõik lapsed oma imelisse maailma - muusikamaailma." Nii sõnab arvukalt auhinnatud dokumentaalfilmis "El Sistema" sotsiaalne ettevõtja Jose Antonio Abreu.

  Alates 1975. a on Abreu juhitav organisatsioon Venetsueelas asutanud 125 noorte- ja 30 sümfooniaorkestrit ning andnud muusikaharidust 250 000 lapsele. Vähem kui 10 aastaga kavatsetakse see arv kasvatada üle miljoni.

  "El Sistema" on lugu uskumatust ühiskondlikust muutusest, mis vallandub siis, kui eesmärgile jäägitult pühendunud sotsiaalne ettevõtja ühendab oma hingejõu muusika maagiaga. Seda lugu jutustavad peamiselt lapsed ise. Lapsed slummidest, kes teenivad elatist prügimägedel. Lapsed, kes ei saa tulla orkestri avaproovi, sest neid tabas gängisõjas lastud juhuslik kuul.

  Film näitab, kuidas üheskoos helimaastike maalimine annab nendele lastele kuuluvustunde, paneb nad õppima ja pingutama ning loob austusele ja hoolivusele põhineva väärtusmaailma. Kõige andekamatele saab muusikaõpingutest ka elukutse.

  Keskne koht selles loos on siiski muusika imelisel omadusel puudutada inimhinge. Kõrvu jäävad helisema ühe õpetaja filmis lausutud sõnad: "Mis siis, kui alguses valesti läheb. Mängi hingega! Tunne muusikat!"