• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "Himaalaja dokumentaalfilmi päevad" | E 21.09 kell 18.00

  Elav jumalanna

  Living Goddess |

  Režissöör: Ishbel Whitaker

  Riik: Nepaal, Suurbritannia

  Aasta: 2007

  Kestus: 87'

  Keel: Inglise keeles, inglisekeelsete subtiitritega

  Nepaalis toimuva revolutsiooni taustal avaneb meile kolme tütarlapse elutee, keda Himaalaja Nepaali Kuningriigis kummardatakse kui jumalaid.
  Erakordse Nitin Sawney'i helitaustaga Ishbel Whitaker´ i filmi „Elav jumalanna“ algus on kui kaebelaul rituaalide, pühendumise ja lapseliku üleannetuse isiklikust maailmast.
  Väljavalitud tütarlaste elus segunevad tavatult mängumobiilid kui ka ligipääs tantra traditsiooni vereohvritele ja salajastele rituaalidele. See tingib nende paratamatu kokkupõrke kaasaegse maailmaga.
  Nende lugu muutub eepiliseks, kui saab teatavaks iidne ennustus. Halastamatu ja reaalsustaju kaotanud kuningas, kes jäi 2001 aaastal palees toimunud veresaunas ellu, näeb vaeva oma võimu kindlustamisega. Samal ajal kui mägedes käib maoistide algatatud kodusõda. Kuningale vastu hakates tulevad tuhanded inimesed tänavale ja nõuavad vabadust, kuid neile vastab kuningas sõjaväelise jõuga. Järgneb verine aastapikkune revolutsioon. Võimuvõitluse keeristormi kaasatuna hargneb lugu läbi laps-jumalate silmade – läbi ennete ja hoiatuste kujunenud maailmavaate. Filmitegijad said eriloa filmida selle ajaloolise traditsiooni varjatud rituaale ja igapäevatoiminguid, olles tunnistajateks vägivaldsele võitlusele demokraatia eest, mis aeglaselt surub end sellele iidsele elustiilile peale.
  Ishbel Whitakeri harukordne debüüt, mille on kaunilt filminud Marc Hawker, on lummav, intiimne lugu süütusest ja julgusest, mis on mänguline, vaimne ja rahutukstegevalt kaasaegne.