• est
 • | eng
 • K 12.09 Kell 18.00

  Forza Italia!

  Forza Italia! |

  Režissöör: Roberto Faenza

  Riik: Itaalia

  Aasta: 1977

  Kestus: 88'

  Keel: Itaalia keeles, eestikeelse tõlkega

  Film Itaalia arengust kolmekümne sõjajärgse aasta jooksul. Roberto Faenza on ajaloolistest dokumentaalkaadritest, kokku monteerinud kollaažjutustuse Itaalia sisepoliitilistest arengutest, sidemetest ja sõltuvusest USA-st, märgilistest sündmustest. Muuhulgas käsitletakse propagandavõitlust kommunistliku partei vastu, Kristlike Demokraatide võidutsemist, mitmeid valimisi ja nendega seotud intriige, parteide sisepingeid, Vajont?i ja Piazza Fontana katastroofe, aga ka San Remo festivali.

  Tegemist on kriitilise pilguga majandusime aastatele ja teatud poliitilistele valikutele. Film jõudis kinodesse 1977/78 talvel ning keelati peagi seoses Kristlike Demokraatide ühe liidri Aldo Moro, kes on filmi üks tegelasi, röövimise ja tapmisega. Film ilmus taas ekraanile alles viisteist aastat hiljem riiklikus telekanalis RaiTre ning selles sündis hoopis uus skandaal: selgus, et filmi dokumentaalkaadrites oli nüüdseks juba eluaegse parlamentääri ja seitsmekordse peaministri Giulio Andreotti läheduses näha maffiaga seotud tegelasi. Alguse sai kümmekond aastat väldanud maffiaskandaal, mille käigus tõestati Andreotti tihedaid sidemeid maffiaga ja fakti, et ta kasutas neid sidemeid ära oma poliitilise karjääri kindlustamiseks.

  Ka see on Itaalia, la bella Italia. See film aitab huvilistel ehk pisut paremini mõista, miks. Miks kipuvad selles riigis valitsused püsima vähem kui aasta, miks on see rahvas teatud teemadel tänaseni lõhestatud.
  Samal teemal jagavad päev hiljem, neljapäeval kell 17:00, selgitusi Oudekki Loone ja Daniele Monticelli Kumu näituse "Dissidentluse biennaal '77" avaloengus "Itaalia 1977: poliitiline õhustik".