• est
 • | eng
 • K 17.02 Kell 18.00

  Frank Gehry nõusolek / Gehry's Vertigo

  Getting Frank Gehry / Gehry's Vertigo |

  Filmid juhatab sisse Peeter Pere.


  FRANK GEHRY NÕUSOLEK
  Rež Sally Aitken, Austraalia 2015, 52 min
  Inglise keeles
  Filmi treiler siin.

  Maailma üks tuntumaid arhitekte Frank Gehry võtab vastu tellimuse luua uus hoone University of Technology Sydney Business Schoolile. See on tema esimene ehitis Austraalias. Protsessi alguses ei oska keegi arvata, kas maja saab olema pinnuks silmas või muutub ikooniks. On selge, et üksõikseks ei jäta ta kedagi. Fantaasialennud ja tehnilised lahendused on kaelamurdvad, tähendades seekord ka suurt käsitööd.

  Film vaatleb linnulennult ka Frank Gehry varasemat loomingut. Nauditavad on arhitekti mõttekäigud valikuteni jõudmisel ja otsustuste langetamisel.


  GEHRY’S VERTIGO
  Rež Ila Bêka, Louise Lemoine, Prantsusmaa 2013, 45 min
  Hispaania ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega
  Filmi treiler siin.

  Ila Bêka ja Louise Lemoine’i kolmas projekt sarjast „Living Architectures“ pakub haruldast ja peadpööritavat vaatemängu Frank Gehry pärli Bilbao Guggenheimi Muuseumi katusel, lae all, nurgatagustes, õuealal. Näeme aknaid ja katust puhastavaid mägironijaid, naise ponnistust treppidel astumisel rütmi säilitada, ühe seina igapäevast ülevärvimist ja palju muud, mis on muuseumi korrektsel käigushoiul möödapääsmatu. Režissöörid on meile tuttavad filmiga „Koolhaas Houselife“. Tandemile on omane vaimukas ja humoorikas lähenemine teemale. Nad vaatlevad arhitektuuri ebatavalise nurga alt, pöörates enam tähelepanu hoonetele enestele, sealsetele elanikele ja nende eest hoolitsevale personalile kui arhitektidele.