• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "Werner Herzogi ekstaatiline tõde" | K 04.09 kell 18.00

  Grislimees

  Grizzly Man |

  Režissöör: Werner Herzog

  Riik: USA

  Aasta: 2005

  Kestus: 103'

  Keel: Inglise keeles

  Filmi juhatab sisse Moonika Siimets.

  Timothy Treadwell veetis 13 aastat Alaskal, et uurida sealsete grislide hingeelu. Oma viimasel viiel retkel filmis ta neid enam kui sada tundi. 2003. aasta oktoobris langes Treadwell aga koos tüdruksõbraga neid rünnanud karu ohvriks, seda otse kaamera ees.

  Kahtlemata kuulub filmi peakangelane Timothy Treadwell ühte seltskonda Herzogi teiste, hullumise ja normaalsuse piiril käivate ekstsentrikute Aguirre või Fitzcarraldoga (mõlemaid kehastas hulluks näitlejaks tituleeritud Klaus Kinski). Oma elu viimased 13 suve elas Treadwell metsikus looduses Alaska poolsaarel karude seltsis, kus ületas pidevalt piire, kuid tänu millele sai ta elada täiel rinnal – olles tänulik iga elatud sekundi eest.

  Treadwellist järele jäänud päevikud ja videomaterjal räägivad mitte niivõrd karudest ja kaunist loodusest vaid Herzogile omasest ekstaasist ning sisemisest rahutusest.

  See on Treadwelli ekstaatiline autoportree, tema heitlus tsivilisatsiooniga, artistlik, progresseeruvalt meeleheitlik ja paranoilinegi, vastupandamatu soov ületada looduse ja tsivilisatsiooni piiri, mida ületada ei saa, või kui, siis surma hinnaga.

  Kasutatud Tiit Tuumalu artiklit (Postimees, 2007)

   Film on toodud teieni Ameerika Ühendriikide suursaatkonna abil.