• est
 • | eng
 • K 06.10 kell 18.00

  Jean-Michel Basquiat

  Jean-Michel Basquiat: The Raidant Child |

  Režissöör: Tamra Davis

  Riik: USA

  Aasta: 2010

  Kestus: 90'

  Keel: inglise

  Režissöör Tamra Davies kasutab säravast kunstilegendist Jean-Michel Basquiat’st (1960 – 1988) esimest täispikka dokumentaalfilmi luues põhiteljena intervjuud kunstnikuga 1986.aastal, mil Jean-Michel Basquiat oli kuulsuse tipul. Film on siiras nagu 70ndate lõpus New York Citys SAMO nime all mõistatuslike graffititega karjääri alustanud, 80ndate algusest bebop mõjutustega neo-ekspressionistlikke maale loonud ja heroiini üledoosi tõttu 27 aastasena lahkunud kunstniku elu.
  Intelligentse, tunnetusliku, tohutu töötahte, varjamatu kuulsusejanu, avara maailmavaate ja sügavalt arenenud mõtlemisega kunstnikuna tõusis Jean-Michel Basquiat' kiirelt ereda meteoriidina kuulsusetaevasse. Sõbrunemine Andy Warholiga viis erinevate koostööprojektideni, mis paraku ei pälvinud aga kriitikute heakskiitu ning põhjustas sõprade lahkumineku. Andy Warhol’i surm muserdas aga Jean-Michel Basquiat’ totaalselt ning ta ei leidnuki enam teed jätkamiseks.

  Basquiat’ peetakse esimeseks mustanahaliseks rahvusvahelise kunsti staariks. Vaieldamatult oli ta oma generatsiooni üks eredamaid tähti, kes saavutas rock-staari staatuse, kujunes kultusfiguuriks ning kelle kunstipärandi aktsepteerimine ja lahtimõtestamine toimib tänases päevas ehk paremini kui kunstniku eluajal.
  Lisaks intervjuudele Jean-Michel Basquiat’ga kõnelevad filmis Julian Schnabel (kelle arvamus oli J.-M.B-le alati oluline!), Larry Gagosian, Fab 5 Freddy, Diego Cortez, Bruno Bischofberger jpt.
  Film kandideeris 2010.a. Sundance Filmifestivalil dokumentaalfilmi kategoorias Grand Jury Prize’le. “Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child” on leidnud laialdast tunnustust vaatajate ja kriitikute hulgas.

  Režissöörist: 
Tamra Davis (sünd. 1962) on Ameerika filmi-, televisiooni- ja muusikavideode režissöör ning operaator. Tema režissööritöödeks on näiteks komöödiad “CB4” (1993), “Billy Madison” (1995) ja “Crossroads” (2002), või sarjad “My Name Is Earl” ja “Grey’s Anatomy”, muusikavideod “Depeche Mode”, “Sonic Youth”, “Beastie Boys” jpt.
  2006 valmis Tamra Davisel dokumentaali esimene lühivariant “A Conversation with Basquiat” ning alles neli aastat hiljem kasvas esialgsest materjalist välja täispikk dokumentaalfilm.