• est
 • | eng
 • K 04.10 kell 18.00

  Kodanik Jane

  Citizen Jane: Battle for the City |

  Režissöör: Matt Tyrnauer

  Riik: USA

  Aasta: 2016

  Kestus: 92'

  Keel: Inglise keeles

  Filmi juhatab sisse Yoko Alender.

  Eelmise sajandi keskpaiga New York on Linn suure algustähega. See on unistus, põnevus ja reaalsus, kõik üheskoos. Linnaplaneerimise kõrgeimale võimupositsioonile jõudnud Robert Moses on modernse arengu betooniusku ristiisa, kelle visiooniks on autotööstust kummardav ja inimesi avalikust ruumist elimineeriv üleorganiseeritud klants suurlinn.

  Ootamatu vastulöögina ilmub meediasse noor ajakirjanik, urbanist ja linnanautleja Jane Jacobs, kes tajub linna kui kogukonda, mitmekesisusest rikastatud sotsiaalvõrku ja võimalusterohket elukeskkonda. Temast kujuneb kodanikuaktivismi kandev hääl, kes varustatuna oma ausa ja inimeste loomulikust liikumisvabadusest inspireeritud urbanismifilosoofia ning lapsevankriga asub seisma New Yorgi parema tuleviku eest.

  Matt Tyrnaueri rohkeid arhiivikaadreid stiilipuhtalt siduv dokumentaalfilm vaatleb kodanikuaktivismi jõudu, linnaplaneerimise loogikat ja tööstuse võimuvõtteid, tuletades siirate ja arusaadavalt sõnastatud seostega meelde, et linn on loodud inimestele, mitte vastupidi.