• est
 • | eng
 • K 01.10 kell 18.00

  Krzysztof Kieslowski: läheb enam-vähem

  Krzysztof Kieslowski: I’m So-So... |

  Režissöör: Krzysztof Wierzbicki

  Riik: Taani, Poola

  Aasta: 1998

  Kestus: 56'

  Keel: Poola keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Filmid juhatab sisse Sławomira Borowska-Peterson.

  Krzysztof Wierzbicki tegi intervjuu Poola ühe tähelepanuväärseima filmirežissööri Krzysztof Kieslowskiga (1941–1996) vähem kui aasta enne viimase surma. Oma kauaaegse assistendi küsimustest kõrvale põiklev loojanatuur vastab pigem filosoofilises võtmes kui detailitäpselt, mis muudab dokumentaali mõnusalt vabaks, toob välja Kieslowski kiire taibu, sügava intelligentsi ning eetilised vaated filmikunstile.

  Kieslowski dokumentaalid:
  Ma olin sõdur (1970, 16 min, poola keeles, ingliskeelsete subtiitritega)
  Curriculum Vitae (1975, 29 min, poola keeles, ingliskeelsete subtiitritega)
  Öövalvuri seisukohalt (1977, 15 min, poola keeles, ingliskeelsete subtiitritega)

  Kieslowski lõpetas 1968. aastal Lodzi filmi- ja teatrikooli režiiosakonna ning asus aasta pärast tööle Varssavi dokumentaalfilmistuudiosse. Esmalt paeluski Kieslowskit dokumentaalfilm, kus ta vaatles lihtsate linnaelanike, tööliste ja sõdurite igapäevaelu. „Ma olin sõdur” (1970) on rajatud intervjuudele elu mõtte kaotanud sõduritega ning ikka ja jälle jõudis Kieslowski arusaamisele, et ta filmide peategelased ei leia elus kohta, ei oska elada, ei tea, mis on hea või halb, ning otsivad olukorrale meeleheitlikult lahendusi. Filmid tõid kaasa konflikti ametivõimudega ning neid lubati näidata vaid tugevalt kärbituna („Töölised”, 1971). Seepeale valmis dokumentaal ametivõimudest endist, „Curriculum Vitae” (1975), milles Poliitbüroo istungite arhiivikaadrid olid põimitud väljamõeldud looga.

  Üheks kõige huvitavamaks Krzysztof Kieslowski dokumentaaliks on ehk „Öövalvuri seisukohalt” (1977), mille peategelane on erandlikult negatiivne. Ülitäpselt ettekirjutisi täites saab ta rahulduse rangest distsipliinist kinnipidamisest ja reegleid rikkuvate inimeste tagakiusamisest, milleks annab talle täievolilise õiguse ametipositsioon.

  Kokku kuulub Kieslowski loomingusse 22 dokumentaalfilmi.

  Täname: Poola Suursaatkond Eestis