• est
 • | eng
 • N 11.12 Kell 18.00

  Lapsnõid

  War Witch |

  Režissöör: Kim Ngyen

  Riik: Kanada

  Aasta: 2012

  Kestus: 90'

  Keel: Eestikeelsete subtiitritega

  Euroopa Parlamendi infobüroo filmiõhtu

  Euroopa Parlamendi infobüroo Eestis ja Andrei Sahharovi mõttevabaduse auhind esitlevad filmi "Lapsnõid". Eriseanss on pühendatud tänavusele Sahharovi preemia laureaadile, doktor Denis Mukwegele. Mukwege on rahvusvaheliselt tunnustatud Kongo günekoloog, kes keskendub seksuaalvägivalla tõttu kannatanud naiste ravile. 59-aastane Mukwege rajas 1998. aastal Bukavu linnas Panzi haigla, kus naiste opereerimise kõrval pakutakse neile ka psühholoogilist tuge.

  Sahharovi auhinda mõttevabaduse eest annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Selle tunnustuse on alates 1988. aastast pälvinud inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikud ja organisatsioonid. Mullu sai Sahharovi auhinna Malala Yousafzaï, kes võitleb Pakistani tüdrukute õiguse eest saada haridust.

  12-aastane Komona on üks neist lastest, kellelt röövitakse õigus vanematele, kodule, mängule, lapsepõlvele. Tema lugu kujuneb aga teistsuguseks kui enamikul kurva saatusega lapssõduritel Aafrikas, sest ta röövinud mässulised avastavad tüdrukul nõiavõimed. Ta pääseb olukordadest, kus teised ümberringi hukkuvad, ta märkab valitsuse sõdureid metsas enne, kui see on üldse võimalik, ning näeb surnuid metsas uitamas, kuni nende hinged rahu pole leidnud. Tema karjäär nõiana jääb aga esialgu lühikeseks, sest tal on vaja järjekordsele teekonnale asuda - põgeneda.

  Kim Nguyen on suutnud selle filmiga teha midagi väga omanäolist, rääkides maailma inimõiguste ühest rängimast probleemist põneva loo, mis kordagi ilustamata, sentimentaalseks muutumata või läänelikke hinnanguid andmata tasakaalustab ülikarmi ja -koledat realismi ilusa, isegi psühhedeelse müstikaga. See on justkui kaasaegse Aafrika moonutatud versioon maagilisest realismist, kastetud verre ja ebaõiglusse, ent on salapärane ja lõputult elust pulbitsev.

  Filmi peategelast Komonat kehastanud Kongo noor näitleja Rachel Mwansa pälvis rolli eest kamaluga auhindu, teiste hulgas ka parima naisnäitleja preemia Berliini ja Tribeca festivalidel.