• est
 • | eng
 • K 29.09 kell 18.00

  Linda ja Ali: neli seina, kaks maailma

  Linda & Ali: Two Worlds within Four Walls |

  Režissöör: Lut Vandekeybus

  Riik: Belgia

  Aasta: 2005

  Kestus: 95'

  Keel: Inglise ja araabia keeles, eestikeelsete subtiitritega

  „Linda ja Ali“ pakub peene nüansirikka pilgu muidu varjatud traditsioonilise moslemimaailma perekonna ellu. Katari pealinnas Dohas elavad Linda ja Ali, kelle abielu on kaugel tavalisest. Kristlikus Arizonas kasvanud Linda kohtus 1980. aastatel ülikoolis nägusa moslemi Ali’ga. Armastus ei küsi rahvust ega usutunnistust ning praeguseks on abielu kestnud juba üle 20 aasta. Paar kasvatab koos seitset last ning seisab ikka veel peaaegu iga päev silmitsi nii kultuurilistest kui ka soolistest erinevustest tulenevate mõistmatuste lahendamistega. Erinevalt paljudest teistest läänemaailmast võetud naistest on Linda omaks võtnud islami usutraditsiooni – ta kannab meeleldi hijab’i ja näeb välja nagu pea iga teine Katari naine. Sellele vaatamata kerkivad koduse nelja seina vahel Ida ja Lääne igavesena näivad eetilised, moraalsed ja kombluslikud erimeelsused palju jõulisemalt üles kui avalikkuse ees.
  Kahe aasta jooksul on filmitegijatel olnud võimalus – peamiselt läbi Linda silmade – vahetult osa saada ühe perekonna elust, elades kaasa kahtlustele, kõhklustele, lootustele, unistustele, tülidele ja leppimistele, mis lõppkokkuvõttes on just sellised, nagu võiksid olla ükskõik millises ilmanurgas kümneid aastaid koos elanud paaridel.
  „Linda ja Ali“ on belglase Lut Vandekeybusi intiimne, avatud ja eelarvamustevaba film, mis näitab ühe kultuuriruumi norme ja tavaelu reaalsusi.