• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "Veebruari arhitektuurifilmid" | K 08.02 kell 18.00

  Linnastunud

  Urbanized |

  Režissöör: Gary Hustwit

  Riik: USA, Suurbritannia

  Aasta: 2011

  Kestus: 85'

  Keel: Inglise, hispaania, saksa ja portugali keeles ingliskeelsete subtiitritega

  Ametlik koduleht: urbanizedfilm.com/stream/

  Filmi juhatab sisse Ingrid Ruudi.

  „Linnastunud” on Gary Hustwiti nn. disainiseeria kolmas film, mille idee sündis graafilist disaini ja tüpograafiat lahkava filmi „Helvetica” (triloogia esimene osa) tutvustustuuril 2007 aastal. Ringi liikudes hakkas üha enam silma disaini otsene seos igapäevaeluga, toodete ja tööstusdisaini mõju. Sündis triloogia teine film „Objectified”, ent käsitlemata jäi meid enim mõjutav keskkond – linn. Seda kus me elame, suhtleme ja töötame, kuidas puhkame dikteerib meile linnade füüsiline ülesehitus. Valmib triloogia kolmas osa „Linnastunud”. 

  Probleemi saab üldistada kui läheneda talle teemapõhiselt, mitte objektikeskselt. Seda teed kasutab ka Gary Hustwit. Kellel on õigus kujundada linnu ja kuidas seda tehakse? Autor ei vaatle üksikuid linnu vaid maailma erinevais paigus asetleidvaid mastaapseid linnakujundusprojekte, suuri infrastruktuuride algatusi ja ajutisi linnaruumidesse sekkumisi. Nende uurimiste kaudu püstitab dokumentaal globaalse diskussiooni linnade tulevikust. Meie ees seisab tohutu hulk väljakutseid: linnastumine, rahvastiku ülikiire suurenemine, sotsiaalse õigluse probleemid, majanduskasv, valmisolek katastroofideks ja nendest taastumine jne. Meil ei jää üle muud kui otsida neile sõlmpunktidele parimaid lahendusi. „Linnastunud” puudutab ainult kergelt sellesuunalist mõtlemist ja loovust spetsialistide (arhitektid, poliitikud, planeerijad, mõtlejad jne) aga ka lihtsate linnainimeste arvamuste läbi.

  Kumu Dokumentaal näitas Gary Hustwit’i disaini-triloogia esimest filmi „Helvetica” 2007.a.; märtsikuus toome teieni ka filmi „Objectified”. 

  Täname koostöö eest: Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurikeskus