• est
 • | eng
 • K 02.11 kell 16.30

  Loeng ja film Tadeusz Kantorist

  Lecture and Film about Tadeusz Kantor |


  Kell 16.30 loeng:

  Anna R. Burzyńska, Poola teatrikriitik, humanitaarteaduste doktor, Jagellooni ülikooli õppejõud. „Kantori Surmateatri surmajärgne elu”

  Anna Burzyńska: „Pikki aastaid kinnitati meile, et midagi sellist nagu Tadeusz Kantori meetod pole olemas. Väideti, et tema töömeetod, näitlejate juhtimine või esteetika on küll oluline peatükk Poola ja maailma teatriajaloos, ent see peatükk on suletud – veelgi enam, et tänapäeval ei õpi sellest keegi enam mitte midagi. Samaaegselt tunnistavad mitmed artistid, et on Kantori võlglased, ja nende rida järjest pikeneb: maailmas Robert Wilsonist ja Christoph Marthalerist Luk Percevali ja Alvis Hermanise ning Gisèle Vienne’ini, Poolas aga Krystian Lupast Piotr Cieplaki, Jan Klata ja Paweł Passini’ni. Ükski neist suurtest artistidest ei kopeeri meistri töid, vaid ammutavad neist huvitavaid motiive (olgu selleks siis näitlemislaad, rütmilisus, nukkude kasutamine või valgus) ning kujundavad need omal viisil ümber. Tuleb välja, et modernistlikust kujutlusvõimest, Suure Reformi ideest ja mõlema avangardi eksperimentidest ammutades osutus Kantor samaaegselt ka suunanäitajaks peaaegu sajand hiljem ilmunud vooludele – näiteks sellistele nähtustele nagu postdraamatiline teater.

  Oma loengul tahaksin keskenduda just sellele aspektile: mil moel inspireerib Kantori teatriuuenduslik looming nooremate põlvkondade artiste ning miks on Kantor meile tänapäeval vajalikum kui kunagi varem.” 

  Inglise keeles

   

  Kell 18.00 film:

  "Armastuse ja surma masin"
  Itaalia 2011, 34 min
  Itaalia keeles, inglise- ja eestikeelsete subtiitritega

  Dokumentatsioon Poola teatriavangardisti Tadeusz Kantori lavastus-häppeningist, mis etendus esmakordselt 1987. aastal Milanos ning samal aastal 8 documental Kasselis. Lavastus põhineb Maurice Maeterlincki näidendil „Tintagiles’i surm”. Kantori adaptsioon sellest sõlmib kokku tema pika loometee: Kantor lavastas näidendi 22-aastaselt marionetiteatris 1937. aastal. 50 aastat hiljem, 1987. aastal, lisas Kantor sellele teise osa. 

  Film põhineb lavastuse proovidel ja etendustel. Visuaalse dokumentatsiooni on värskelt digiteerinud, puhastanud ja monteerinud produktsioonifirma Change Performing Arts, Milano, Itaalia. Käesolev on taastatud filmimaterjali esmakordne linastus.

  Film saadab Tadeusz Kantori näitust Kumu 4. korruse B-tiivas  
  Pärast filmi on võimalik külastada näitust sooduspiletiga 2 euro eest

  Täname: Cricoteka, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas