• est
 • | eng
 • K 11.04 kell 18.00

  Loengu- ja filmiõhtu 'Pilte nõukogude Eestist'

  Loengu- ja filmiõhtu 'Pilte nõukogude Eestist' |

  Anu Allase loeng "Kujutlusi vabanemisest. Eesti tegevuskunsti sünd 1960. aastatel"

  Loeng keskendub 1960. aastatel sündinud eesti esimeste häppeningide loomise impulssidele ning nende kohale kunsti ja igapäevaelu piiril. Üks võimalus on käsitleda neid aktsioone märgina lülitumisest Lääne avangardi liikumisrütmi, teine tee rõhutada nende sotsiaalset funktsiooni, mängu kui põgenemist või kohanemisviisi. 1960. aastate kunstnike põlvkond seisis silmitsi vajadusega uuesti defineerida oma rolli ja tegevust ning häppeningid andsid selleks ühe võimaluse. Need ei olnud niivõrd iseseisvad kunstiteosed, vaid pigem üleminekufaasid, proovimisalad, kus katsetati nii teatraalsemaid, rituaalsemaid kui ka kontseptuaalseid taktikaid.

  Filmiprogramm:

  "Tekstiilist viiner"
  Jüri Okas, 1972

  Jüri Okase ülesfilmitud kaadrid dokumenteerivad noortest arhitektidest, disaineritest ja kunstnikest koosneva sõpruskonna improviseeritud sündmusi. Need on eelkõige vabastavad, sageli erootiliselt laetud absurdimängud, ilma konkreetse eesmärgi ja süžeeta, meenutades kohati jaburat hullamist. Okase filmile jäädvustatud varaste häppeningide võlu on eelkõige hetkelisuses, juhuslikes seostes, mis spontaanse tegevuse käigus sünnivad.

  "Lõppematu päev" 
  Virve Aruoja, Jaan Tooming, Eesti Telefilm 1971/1990

  1960-1970. aastate eesti teatriuuenduse jõuliseima lavastaja-näitleja Jaan Toominga üks vähestest filmidest. Toominga näilejakarisma täidab ekraani sellise tiheduse ja energiaga, mida pole kohalikus kinos ei varem ega hiljem nähtud. Mäng, teatraalsus, lapsemeesus, hüsteeria - samad märksõnad, millega tegeles Vanemuise teatriuuendajate seltskond, on leidud endale siin filmiliku väljundi. Jaani sürreaalset kulgemist läbi linna, inimeste, sündmuste ja armastuse toetab mänguline kaameratöö, mille taga on vend Peeter Toomingas, (kes on rohkem teada fotograafi ja dokumentaalfilmide autorina). Muusika autor ja esitaja Tõnu Tepandi. Kõrvalosades palju literaate ja kõik, kes juhuslikult Toominga võtteteele ette jäid. Jaani ekspressivne lustimine tundus ametnikele nii ohtliku ühiskondliku satiirina, et film tõsteti igaks juhuks kohe riiulile.

  Täname: Eesti Filmiarhiiv, Tallinnfilm, Eesti Televisioon