• est
 • | eng
 • K 02.04 kell 18.00

  Loengu- ja filmisari "Pilte Nõukogude Eestist"

  Loengu- ja filmisari "Pilte Nõukogude Eestist" |

  Loeng: Mait Väljas
  "Modernistliku kunsti kodustamine Nõukogude Eesti arhitektuuris"

  Aastate lõikes võib märkida arhitektuuriga seotud kunsti muutumist üha modernistlikumaks. Kui 1960. aastate alguse Valli Lember-Bogatkina ja Margareta Fuksi kujundatud esimeste Mustamäe paneelmajade otsaseinad ja Kalevi spordihalli sgrafiito olid veel üldistatult figuraalsed, siis 1968. aastast pärinev Maire Hääle skulptuur praeguse tehnikaülikooli ees oli juba täiesti abstraktne skulptuur. Siiski jääb õhku küsimus, kui palju 1960.?1970. aastate dekoratiivkunstist ja skulptuurist oli modernistlikule arhitektuurile, mis üldjuhul ornamentaalsust ja kaunistusi väldib, esteetiliselt vajalik, ja kui palju pealekleebitud, kodustatud.

  PROJEKTID JA OBJEKTID
  Tallinnfilm 1967
  Kestus 28 min

  "Projektid ja objektid" on Mart Pordi stsenaariumi järgi tehtud pedagoogilise paatosega film uuest sõnast Nõukogude Eesti arhitektuuris. Lapsesuine, püüdlik ja kaunis diktor esitab kerge muusika taustal küsimusi ehitustehnoloogiate kohta.


  RINGHOOV
  Tõnu Virve
  Tallinnfilm 1987
  Kestus 30 min

  "Ringhoov" - Arvo Valtoni novelli "Mustamäe armastus" ainetel valminud lühifilm on Tõnu Virve režissööridebüüt. Kunstiajaloos kuulub Virve oma fotolike maalidega 1970. aastatel alustanud hüperrealistide hulka, kellest kujunesid kaasaegse linnakeskkonna kõleduse ja võõrandumise teema maaletoojad. Nii üksikuid ja inimlikust soojusest ilma jäetud karaktereid (keda mängivad Evald Hermaküla ja Kaie Mihkelson) ja nii hirmutavalt standardiseeritud arhitektuurset keskkonda nagu selles filmis, mujal juba naljalt ei näe.