• est
 • | eng
 • K 05.03 kell 18.00

  Loengu- ja filmisari "Pilte Nõukogude Eestist"

  Loengu- ja filmisari "Pilte Nõukogude Eestist" |

  Loeng: Kädi Talvoja
  "Salapollocklaste misjonitöö Moskvas 1957"

  1957. aastal Moskvas rahu ja sõpruse egiidi all toimunud VI ülemaailmne noorsoo ja üliõpilaste festival oli üks esimesi rahvusvahelisi massiüritusi Stalini-järgses Nõukogude Liidus festivali külastas enam kui 34 000 noort 130 riigist. Külaliste vastuvõtt oli pompoosne taevasse lasti lendu nelikümmend valget rahutuvi. Nõukogude inimesed nägid elus esimest korda välismaalasi, nautisid Moskva tänavatel džässmuusikat, tantsisid rock'n'roll'i ja külastasid kunstinäitusi, kus oli esmakordselt avalikult väljas abstraktne kunst. Näitust külastas päevas 50 000 inimest. Publik reageeris uuele kunstinähtusele kirglikult, külalisteraamatusse sissekande tegemiseks seisti pikkades järjekordades.

  Ametlike kultuuriprogrammide kõrval toimus suurüritusel rida juhuslikke kohtumisi ja üritusi. Kunstiajalukku on jäädvustunud neist eelkõige üks jacksonpollocklase Harry Colmani demonstratsioonesinemine action painting'us, mis pööras nii festivalile sattunud noore Tartu kunstniku Lola Liivat-Makarovi kui ka mitmed Moskva kunstnikud, nagu Oskar Rabini, Vladimir Nemuhhini, Lidia Masterkova jt, abstraktsionismiusku.

  Loengu eesmärk on uurida arhiivmaterjalide ja mälestuste abil selle olulise, justkui ajaloolise eksituse kaudu teoks saanud sündmuse tausta.  

  JACKSON POLLOCK (1951)
  Hans Namuth ja Paul Falkenberg
  Kestus 10 min
  Inglise keeles, eestikeelsed subtiitrid

  Kõige nimekam dokumentaalfilm Ameerika kunsti esindusfiguurist abstraktse ekspressionismi superkangelasest Jackson Pollockist. Ka tuntuimad fotod "Tilgutaja Jackist" tilgutamas ateljee põrandal olevale tohutule lõuendile värvi, abikaasa Lee Krasner osavõtlikult pealt vaatamas , mis lisasid ameerika abstraktsionismi esikujule kuulsust, on Namuthi võetud. Need fotod ja see dokumentaalfilm aitasid kujundada Pollockist Ameerika kaasaegse kunsti meedia superstaari ja pöörasid vaatajate tähelepanu maalimise protsessi tähenduslikkusele lõpptulemuse kõrval. Pollock ise süüdistas Namuthit küll hiljem, et too olevat filmimisega rikkunud tema jaoks maalimise spontaansuse.

  ARMASTUS JA TUVID 1957ndal
  2007, Kestus 40 min
  Vene keeles!

  Moskvas toimunud noorsoo- ja tudengifestivali 50. aastapäevaks tellitud dokumentaalfilmi läbivaks jutustuseks on noorte sõpruspeol tekkinud suhted vene neidude ja välismaa noormeeste vahel. Selle kerglaselt meelelahutusliku formaadi kaaluvad aga üles uhked originaalkaadrid omaaegsetest ülesvõtetest. Rahvamassid, elevus ja muidugi tuvid tuhanded tuvid, mis lasti õhku festivali avapidustustel! Film annab aimu, milliseks kultuurivapustuseks kujunes festival nii Moskva elanikele kui ka Nõukogude Liidu pealinna kokku sõitnud külalistele. Sellest kujunes Hruštšovi nn sula pompoosne avapauk.