• est
 • | eng
 • K 09.10 kell 18.00

  Maalikunstnik Gerhard Richter

  Gerhard Richter Painting |

  Režissöör: Corinna Belz

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 2011

  Kestus: 97'

  Keel: Saksa keeles, ingliskelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse Kaido Ole

  Haarav dokumentaal maailma ühest tuntumast elavast maalikunstnikust Gerhard Richterist. Kunstnik sündis 1932. aastal Dresdenis, õppis sealses kunstiakadeemias, ent põgenes 1961. aastal sünnilinnast loomingulise vabaduse nimel läände – Düsseldorfi, kus asus õppima sealsesse kunstiakadeemiasse. Suundumine läände lõikas läbi suhted kodustega ning oma vanemaid ei näinud Gerhard Richter enam kunagi.

  Tänaseks 81-aastase, dokumentaali filmimise ajal 79-aastase kunstniku loomingulise protsessi ja hiigelsuurte abstraktsete maalide valmimise tehnilise poole päevavalgele toomine on justkui salalaeka avamine. Aeglaselt ja rahulikult kulgeva filmi ühes 1966. aastast pärinevas arhiivikaadris mainib Richter, et maalimisest rääkimine ei ole mitte ainult raske, vaid ka mõttetu ja võimatu. Kunstnikul pole võimalik vastata maali (maalimise) kohta sageli esitatavale küsimusele „Mida sa sellega mõtled?” Sõnadega saab öelda ainult seda, mida sõnad on võimelised väljendama, mida keel saab kommunikeerida. Maalimine on aga teistsugune mõtlemisviis, mida ei saa sõnadesse panna.

  Ometi õnnestub režissöör Corinna Belz’il meelitada Richterilt välja kommentaare oma loomingule. Vestlused kriitikute, kaastööliste ning kunstniku Ameerika galeristi Marian Goodmaniga, kuid eelkõige maalimise protsessi vaikiv jälgimine on see, mis filmi üliväärtuslikuks dokumentaaliks muudavad.  

  Kumu kunstimuuseumi näitusel „Kriitika ja kriisid. Kunst Euroopas alates 1945” saab näha Gerhard Richteri 1966. aastal valminud tööd „Helga Matura koos kihlatuga”.

  Saksa Filmiauhind 2012 parima dokumentaalfilmi eest.

  Film on toodud teieni Goethe Instituudi abil.