• est
 • | eng
 • K 10.01 kell 18.00

  Mägi

  Mountain |

  Režissöör: Jennifer Peedom

  Riik: Austraalia

  Aasta: 2017

  Kestus: 75'

  Keel: Inglise keeles eestikeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse matkaja ja alpinist Kristjan-Erik Suurväli.

  Jennifer Peedomi loodud visuaalne dokumentaalfantaasia “Mägi” esitab küsimusi inimese ja mäe kohta. Need on küsimused loodusega suhestumisest; kihust kuhugi jõuda, midagi vallutada, ebaõnnestuda; kas siis adrenaliiniga või ilma. Paikadest, mis on inimesi pelutanud ja ahvatlenud, kuid igal juhul mitte külmaks jätnud.

  Film on enneolematu kollaaž erinevatest mägedest erinevatelt kontinentidelt, pakkudes ainult parimat. Parimaid vaateid, looduskaadreid; erinevaid formaate, mille vaatamiseks ükski ekraan pole piisavalt suur. Peaoperaator Renan Ozturk, kes on PÖFFi vaatajatele tuttav dokumentaalfilmist “Meru”, on ka ise väljapaistev alpinistist-kunstnik, kelle terava silma all jookseb jada inimese esimestest algelistest katsetustest ronida mäkke. Näeme kaadreid John Hunti juhitud Briti 1953. aasta Everesti ekspeditsioonist kuni tänaste ekstreemspordi teravate tippudeni välja; ja kuidas saakski teisiti, kui mäed on muutunud mänguplatsiks.

  “Mägi” ei ole spordifilm - seda hoolimata filmis demonstreeritud fantastilistest ekstreemspordi trikkidest. Tegemist on sugestiivse audiovisuaalse vooga, mis  lennutab meid kättesaamatute mägede aukartustäratava ürgjõu ja ilu ihalusse. Filmi üheks peategelaseks on ka Austraalia Kammerorkestri (Australian Chamber Orchestra) pakutav muusikaline elamus. Eesti filmigurmaanil on võimalus lisaks Vivaldile, Griegile ja Beethovenile ära tunda ka Arvo Pärdi "Für Alina" ning "Fratres".

  Robert Macfarlane’i poeetilist, hõredalt filmi pikitud teksti loeb näitleja Willem Dafoe.