• est
 • | eng
 • K 29.03 kell 18.00

  Maurizio Cattelan. Olen kohe tagasi

  Maurizio Cattelan: Be Right Back |

  Režissöör: Maura Axelrod

  Riik: USA

  Aasta: 2016

  Kestus: 94'

  Keel: Itaalia ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse Liina Siib.

  Kaasaegse kunstimaailma tõusik, provokatiivne ja raskesti tabatav Maurizio Cattelan (snd 1960, Padua) sai tuntuks nutikate, mänguliste ja satiiriliste installatsioonidega, mis irriteerisid eksisteerivaid (kunsti)süsteeme ja (kunsti/ühiskonna)tegelasi. Filmi pealkiri kannab ühe tema kontseptuaalse töö nimetust, kus galerii uksele oli riputatud silt „olen kohe tagasi”. Tegelikkuses jäi galerii uks suletuks, töid kui selliseid polnudki. Inimesed ootasid ja lootsid.

  Poleemikat ja pahameelt tõi teos „Üheksas tund”, mis kujutab tseremoniaalses riietuses paavst Johannes Paulus II, keda on tabanud meteoriiditükk. 1999 kureeris Maurizio 6. Kariibi mere Biennaali – tõelist „vale“ biennaali, kus puudusid kunstiteosed, kuid Cattelan pakkus kümnele valitud kunstnikule nagu Chris Ofili, Pipilotti Rist, Rirkrit Tiravanija, Olafur Eliasson jt nädalast puhkust Saint Kittsi saarel, kus osalised ei tohtinud kunstiga tegeleda ega tööd teha. Ebamugavalt tundsid ennast nii kunstnikud kui kohalelennutatud patroonid, sest kunsti nad eest ei leidnud.

  2001 Veneetsia Biennaalil eksponeeris Cattelan Hollywoodi sildi replikat Palermo suurimal prügimäel. 2011 New Yorgi Guggenheimi muuseumis kunstniku tööde ülevaatenäitus pani aga proovile Frank Lloyd Wrighti projekteeritud muuseumi vastupidavuse. See on kaasakiskuv ja ladus dokumentaal, kus jagub pinget lõpuni, saamaks aru, kes siis ikkagi on Maurizio Cattelan.