• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "Linnasümfooniad" | K 09.11 kell 18.00

  Metropolis

  Metropolis | Metropolis

  Režissöör: Fritz Lang

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 1927

  Kestus: 149'

  Ametlik koduleht: www.metropolis2710.de/en/index.html

   Filmi juhatab sisse Eva Näripea

  Kumu Dokumentaali Linnasümfooniate sarja tähtteoseks on filmiajaloo klassikasse kuuluv  Fritz Langi (1890-1976) grandioosne linnautoopia „METROPOLIS” (1927 / 2010).

  Esmakordselt Eestis saab publik vaadata tummfilmi uusimat, 2010 aastal Friedrich Wilhelm Murnau Stiftung’i  eestvedamisel restaureeritud varianti, mille esilinastus toimus möödunud aasta veebruaris üheaegselt Frankfurtis ja Berliini Filmifestivalil, mõlemal juhul suurte orkestrite saatel.

  Milleks oli vaja filmi uut restaureerimist kui seda on tehtud eelnevalt korduvalt; 2001 aasta variant on arvatud isegi UNESCO Maailmapärandi nimekirja? Kõik senised restaureerimised on põhinenud 1927 aasta originaali erinevatel lühendatud variantidel, mida hakati rohkesti  tootma koheselt peale filmi esilinastust 1927 aastal.  2008 aastal avastati aga Buenos Airese filmimuuseumis Argentiinas filmi levitamiseks mõeldud „Metropolise” originaalvariant. Just sellel koopial põhinebki viimane restaureerimine ja senisele 2001 versioonile on lisatud ca 30 minutit filmi.  

  Fritz Langi futuristlik düstoopia kajastab ajastule omast ekspressiivset maailmanägemust ning põhineb koos elukaaslase Thea von Harbou’ga kirjutatud stsenaariumil. Filmi originaalmuusika pärineb Gottfried Huppertz’ilt. 

  Soovitame mitte ainult neile, kel pole varem õnnestunud näha filmiajaloo üht säravamat teost,  vaid ka neile, kes on vaadanud filmi varasemaid versioone, tulla ja saada osa Fritz Langi loodud suurejoonelisest, tulevikuvisioonilisest maailmast. 

  Filmiõigused: Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung