• est
 • | eng
 • K 05.10 kell 18.00

  Nam June Paik: ava oma silmad

  Nam June Paik: Open Your Eyes | Nam June Paik: Open Your Eyes

  Režissöör: Maria Anna Tappeiner

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 2010

  Kestus: 61'

  Keel: Inglise ja saksa keeles, inglisekeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse Raivo Kelomees.

  Korea päritolu Nam June Paik’i (1932-2006) võib vaieldamatult pidada video- ja meediakunsti loojaks ning 20.sajandi üheks mõjuvõimsaimaks ning innovaatilisemaks kunstnikuks. Ta õppis Jaapani Ülikoolis kunsti, muusikaajalugu ning filosoofiat, jätkas muusikaõpingutega Saksamaal (koostöö John Cage’iga) ning1964 kolis New Yorki.

  Ajal mil televisioon oli alles lapsekingades nägi Nam June Paik selle uudse ja põneva keskkonna avaraid tehnilisi- ja levikuvõimalusi. 1974 aastal kasutas ta esmakordselt telekommunikatsiooni kohta nimetust “electronic / information superhighway”.

  Nam June Paik’i loomingusse kuuluvad muusikaperformance’id, tegutsemine “Fluxus” liikumises, eksperimenteerimine elektronmagnetite, laserite ja värvitelevisiooniga, hiiglaslikud videoinstallatsioonid, interaktiivsed videotööd, skulptuurid jne.

  Tema eksperimendid elektroonilise meediaga ning mõju videokunsti ja televisiooni arengule on tänaseks justkui iseenesestmõistetav, nii loomulik ent absoluutselt hindamatu väärtusega.

  Film annab ülevaate kunstniku loomingust arhiivikaadrite ja intervjuude kaudu. Lisaks Nam June Paik’ile näeme kõnelemas paljusid kunstniku kaastöölisi, -kunstnikke, mõttekaaslasi, sõpru ning pereliikmeid.

  Režissöör Maria Anna Tappeinerilt on Kumu Dokumentaal varem näidanud kahte filmi: “William Kentridge: Drawing the Passing” (1999) ja “Richard Serra: Thinking on Your Feet” (2005)

  Nam June Paik’i kohta vaata veel: http://www.paikstudios.com/

  Täname: Westdeutscher Rundfunk (WDR)