• est
 • | eng
 • K 31.03 Kell 18.00

  Picasso, Braque ja varajane film

  Picasso and Braque Go To The Movies |

  Režissöör: Arne Glimcher

  Riik: USA

  Aasta: 2008

  Kestus: 60'

  Keel: inglise

  New Yorgi Pace Art Gallery looja ja direktor, filmirežissöör ja produtsent Arne Glimcher kandis üle 20 aasta endas teadmist, et varajase filmikunsti ja kujutava kunsti vahelistele seostele on liialt vähe tähelepanu pööratud. Filmi leiutamine 19. saj lõpus tõi aja, ruumi ja liikumise tajumises kaasa suuri muudatusi.
  Picasso ning Braque olid lummatud filmikunsti võludest, eriti nähes „liikuvaid pilte” 1900 aastal Pariisi Maailmanäitusel tohutusuurelt ekraanilt. Pikaaegne MoMa ning praegune Arne Glimcheri galerii kuraator Bernice Rose hakkas otsima teaduslikku tõestust kubismi ja varase filmi seostele. Uurides tolleaegseid kubistide kirjutisi või kõrvutades näiteks tantsijanna Loie Fuller'i keerlevate draperiidega nn serpentiin esinemiste filmiülesvõtteid (mida Picasso nägi taas 1900 aasta Pariisi Maailmanäitusel ning mis meenutavad vägagi pidevas liikumises olevat skulptuuri) Pablo Picasso "Demoiselles d'Avignon."-iga peame tunnistama ilmselget sarnasust. Kubism oma murtud pindade ja perspektiivide paljususega meenutas vägagi liikumist filmikunstis.
  Uurimustöö tulemusena valmis põhjalik näitus “Picasso, Braque and Early Film in Cubism”, mis sai tõukeks ka käesolevale filmile.
  Äärmiselt huvitavaid teooriaid ja mõtteid jagavad kunstnikud, kriitikud, teoreetikud, filmitegijad ja filmiajaloolased Martin Scorsese, Tom Gunning, Chuck Close, Julian Schnabel, Bernice Rose, Lucas Samaras, Robert Whitman, Eric Fischl, Jennifer Wild.

  Film on tulvil filmiajaloo seisukohalt väärtuslikke ja ka lihtsalt huvipakkuvaid filmilõike.