• est
 • | eng
 • K 16.01 kell 18.00

  Põlengu ettekuulutus

  Predictions of Fire |

  Režissöör: Michael Benson

  Riik: Sloveenia, USA

  Aasta: 1995

  Kestus: 90'

  Keel: Sloveenia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse Ellu Maar

  Seoses näitusega „IRWIN. Konteksti loomine“ Kumu 4. korruse B-tiivas näitab Kumu auditoorium dokumentaalfilmi rühmitusest Neue Slowenische Kunst ehk NSK, mis asutati 1983. aastal Ljubljanas, tollal veel Jugoslaavia föderatsiooni kuulunud Sloveenia pealinnas. Lisaks maalirühmitusele IRWIN kuuluvad NSK liikmete hulka ka muusikaline kollektiiv Laibach, Scipion Nasice õdede teater jt. See laiahaardeline ja ambitsioonikas rühmitus sündis Tito-järgses Jugoslaavias kultuuriliste, ühiskondlike ja poliitiliste murrangute perioodil ning sõnastas oma eesmärgina kunsti abil ideoloogia toimemehhanismide paljastamise. 

  Film jälgib NSK alarühmituste tegevust ning harutab lahti selle keerulise kunstinähtuse sünni taga olnud asjaolusid, vaadeldes rühmitust ajaloolises kontekstis − muutused sotsialistlikus Jugoslaavias 1980. aastatel, sõjalised konfliktid ja rahvusriikide iseseisvumine 1990. aastatel. Muuhulgas järgneb film IRWINile Moskvasse, kus rühmitus avas 1992. aastal kuuks ajaks „Sloveenia saatkonna“. 1992. aastal kuulutas NSK end iseseisvaks riigiks, millel puudub territoorium, kuna riik eksisteerib vaid ajas. Filmis aitavad NSK fenomeni selgitada mitmed Sloveenia filosoofid, sh rühmituse suur poolehoidja ja eestkõneleja Slavoj Žižek. 

  Tegu on intelligentse filmiga, mis peaks lisaks IRWINi ja NSK austajatele pakkuma huvi ka kõigile Kesk-Euroopa lähiajaloo ja poliitika huvilistele. 

  Treiler: http://vimeo.com/33028456