• est
 • | eng
 • K 28.09 kell 18.00

  Prügimaa

  Waste Land | Waste Land

  Režissöör: Lucy Walker

  Riik: Brasiilia, UK

  Aasta: 2010

  Kestus: 99'

  Keel: Portugali ja inglise keeles, inglise- ja eestikeelsete subtiitritega

  „Prügimaa” on režissööri Lucy Walkeri juba mitmes edukas dokumentaalfilm. Eelmised kaks rääkisid Tiibeti pimedate laste Mount Everesti vallutamisest („The Blindsight”) ja amiši kogukonna noorte värvikaist eneseotsinguist („Kuradi mänguväljak”, tARTuFF 2007). See film liigub kuulsa Brasiilia kunstniku Vik Munizi jälgedes New Yorgi kunstiglamuurist Rio de Janeirosse, kus asub maailma suurim prügimägi Jardim Gramacho.

  Vaesest perekonnast pärit, aga nüüdseks maailma edukaimate kunstiturule jõudnud Vik on vahetu naeratusega siiras mees, kelle tegevuse tõeline tulemus koorub lahti alles koos filmiga. Ega alguses päris sotti ei saa, mida ta siis täpselt tegema hakkab. Prügimäeelanike sotsiaalset olukorda parandav kunstiprojekt kõlaks nagu ükskõik millise kehva maiguga maailmaparandusliku projektitaotluse väljakirjutisena. Ent Vik taipab, et õnge saab anda ikka neile, kes selleks valmis on. Tema kogenud silm nopib välja mitu eredamat inimkuju 3000 prügikorjamisega tegeleva catadore seast, kellel on ehk hoopis meile mõndagi ootamatult suurt elamisest õpetada. See film on ülistus inimese sügavale ilule ja selle järele janunemise soovile ning samas kinnitab taas kunsti kui loova maailma muutmisjõu tugevust.

  „Prügimaa” on muide esimene film, mis on suutnud võita korraga kahe maineka festivali – nii Berlinale kui ka Sundance’i – publikuauhinda. Kandideeris parima dokumentaalfilmi Oscarile.