• est
 • | eng
 • K 21.04 kell 18.00

  See juhtus just varem

  It Happened Just Before | Kurz Davor Ist Es Passiert

  Režissöör: Anja Salomonowitz

  Riik: Austria

  Aasta: 2006

  Kestus: 72'

  Keel: Saksa keeles, inglisekeelsete subtiitritega

  See on Austria filmitegija Anja Salomonowitzi omapärane kunstiliselt eriline ja kõrgel tasemel eksperimentaalne dokumentaalfilm räägib tänapäevasest inimkaubanduse ärist.
  Kuulsa kaasmaalase Ulrich Seidli kõrval assistendina korraliku kooli saanud noore autori omapärane eksperiment seisneb peamiselt selles, et tavalised inimesed ehk võimalikud inimkaubanduse kaassüüdlased - piirivalvur, bordellipidaja, Herbalife'i müüginaine, Kameruni aukonsul jt - jutustavad meile kiretul moel orjaks muudetud ohvrite intiimseid lugusid, mis Salomonowitz on omakorda kokku kirjutanud sadade intervjuude põhjal.
  Samal ajal jälgib kaamera nendesamade loovestjate (kel ei ole otseselt jutustavate lugudega midagi pistmist) justkui rutiinset igapäeva. (Tegelikult oli ka "rutiinne igapäev" muidugi korralikult stsenaariumisse kirjutatud.) Kusjuures kõige kelmikam neist jutustajatest on bordellipidaja, vuntsi, patsi ja prilliga roosas särgis härra, kelle igaõhtune baari korda sättimise rituaalide rida veab muige suule.
  Lastes võõrastel jutustada võõraid lugusid üritas autor enda sõnul vältida sentimentaalsuse karisid, sest need inimkaubanduse rataste vahele jäänud naised ei vaja mitte kaastunnet, vaid õiguslikku sekkumist, nende tingimuste muutmist, mis mustrina kordudes üha uusi ja uusi ööliblikaid liimilindile meelitab.