• est
 • | eng
 • K 15.04 kell 18.00

  Soome külageeniused ehk ITE kunstnikud

  ITE Artists |

  Režissöör: Erkki Pirtola

  Riik: Soome

  Keel: soome

  Erkki Pirtola on olnud alates 1970. aastatest soome avangardkunsti keskne tegelane. Ta on tuntud nii maalija, performance- ja videokunstniku kui ka õpetaja, kriitiku ja kuraatorina. 2001. aastal määrati talle esimese eraisikuna Soome ringhäälingu YLE televisiooni mõjukas auhind „Vuoden Valopilkku”. 2008. aastal avas Pirtola Helsingis kaasaegse kunsti eragalerii. 2001. aastal kureeris ta Helsingi Linnamuuseumis näituse ITE-kunstist (art brut, ääreala kunst), mis koosnes 50 soome külageeniuse teosest. Alates 1980. aastatest on Pirtola arhiivi kogunenud tohutu hulk filme nii avangardkunstist kui ka ITE-kunstist ja -kunstnikest. Pirtola sõnul on videokaamera talle käe külge kasvanud ning tema arhiivist saaks kokku monteerida kuudepikkuse kultuuriloolise filmiprogrammi. 2003. aastal näidati Erkki Pirtola filme Tallinna Kunstihoone näitusel „Solvates meduusi”.

  Erkki Pirtola autoriprogrammis saab näha lühifilme ITE-kunstnikest Elis Sinistöst (2004) ning Imppust ja Alpo Koivumäkist (2008). Filmiprogramm on seotud Tallinna Kunstihoone galeriis aprillis aset leidva Aleksander Lobanovi näitusega, et tutvustada peavooluvälist autsaider-kunsti laiemalt.

  Elis Sinistö oli 92-aastane „hull” meister, kes elas Helsingi lähedal enda parema äranägemise järgi loodud – maja kui kunstiteos – keskkonnas. Ta tegi oma elust kestva näitemängu ning lõbustas publikut oma „metsavillas” tantsu ja äärmiselt nutika klounaadiga. Sinistö on meie kunstipublikule tuttav Jan Kaila fotoseeria kaudu (2003, Linnagalerii).

  Ilmari Salminen alias Imppu sündis Helsingis. Noore poisina pidi ta sõja tõttu kolima sugulaste juurde Kesk-Soomes asuvasse Petäjävesi tallu. Seal hakkas ta ehitama erakordset pildilist maailma, elamine täitus popilike piltikoonide ja isetehtud „satelliitühendustega”, mille kaudu ta suhtles maailma liidritega. Ilmari Salminen ehk Imppu suri 2007. aastal.

  Alpo Koivumäki on endine talunik, kellest on tänaseks saanud Soome juhtiv ITE-kunstnik. Ta on ehitanud oma koduaeda „savanni”, kus „elavad” lõvid, kaamel, elevandid, krokodillid, kasvavad palmipuud jne. Kogu loomaaed on tehtud prügist: metallist, autokummidest, puidust, plastikust ja muust utiilmaterjalist. Hoolimata n-ö toorest tehnikast näevad elukad välja erakordselt loomutruud. (Eestis meisterdas oma koduaeda sarnase tõetruu zoopargi Sihva kunstnik Leida Alliksaare.)