• est
 • | eng
 • K 19.12 kell 18.00

  Suur vaikus

  Into Great Silence | Die Grosse Stille

  Režissöör: Philip Gröning

  Riik: Prantsusmaa, Šveits, Saksamaa

  Aasta: 2005

  Kestus: 169'

  Keel: inglise, prantsuse ja ladina keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Suur Kartuusia klooster asub Prantsuse alpides ning on emakloostriks kartuuslaste ordule. "Suur vaikus" on esimene selles kloostris tehtud film. Viimased liikuvad pildid nendest munkadest enne seda filmi võeti üles peaaegu 50 aastat tagasi?
  Kartuuslaste klooster on ka ilmselt kõige rangema sisekorraga vennaskond roomakatoliku kirikus. Eemal igapäevase pilgu alt järgivad mungad sajandivanuseid rituaale ja korda. Ja nõnda päevast päeva, nädalast nädalasse, aastast aastasse.

  Vaikusest vaikusesse.

  Philip Gröning sai õiguse kloostris filmida 16 aastat peale esimest kontakti ülemprioriga. Sellest sündis sõprus, mis lubab ka meil nüüd heita pilk sellesse tavamaailma eest varjatud paika, mis suure tõenäosusega jääb ka viimaseks seal filmitud looks. Re?issöör Philip Gröning elas ja töötas ise koos munkadega kloostris, saades nii osaks igapäevastest tegevustest.
  Vaikus. Kordus. Rütm. Pole mingit välist muusikat, ainult naturaalsed helid ja palved, mis kõlavad kloostris. Ei mingeid intervjuusid, kommentaare, lisamaterjali, kunstlikku valgust ega filmimeeskonda.

  Sellele kogu filmimaailma üllatanud teosele sai osaks ootamatu menu nii filmifestivalidel kui kinolevis. Võib väita, et see film kingib tänapäevases ülestimulatsioonis elavale inimesele niivõrd vajaliku kloostrielule sarnase vaikusemõtiskluse. Aja. Vaikuse.

  See on absoluutne kohalolu. Filmikontemplatsiooni puhtaim vorm. Vaikus.

  "Suur vaikus" on Euroopa Filmiakadeemia poolt parim dokumentaalfilmiks kuulutatud linateos 2006 aastal ning pälvinud rohkelt auhindu nii kodu- kui rahvusvahelistel filmifestivalidel.