• est
 • | eng
 • K 27.02 kell 18.00

  The Eye Over Prague

  The Eye Over Prague |

  Režissöör: Olga Špátová

  Riik: Tšehhi

  Aasta: 2010

  Kestus: 75'

  Keel: Tšehhi keeles, ingliskeelsete subtiitritega

   Veebruarikuu arhitektuurifimide teema võtab kokku Peeter Pere

  Jan Kaplicky põgenes 1968. a peale Praha kevadet Inglismaale, kus temast sai Future Systems’i disaini- ja arhitektuuribüroo looja ja juhtivarhitekt. Ligi 40 aastat hiljem võitis ta vabas Tšehhis esmakordselt korraldatud suure rahvusvahelise arhitektuurikonkursi Praha Rahvusraamatukogule tööga „Pilk üle Praha”. Hoone asukohaks oli planeeritud Letna tasandik ning valmimisaastaks 2010. Raamatukogu direktori sõnul oli Kaplicky hoone just selline, mis täidaks kõiki 21. sajandi kaasaegse raamatukogule esitatud nõudeid ning millest saaks ka Praha kaasaegse arhitektuuri pärl.

  See oleks tähendanud Jan Kaplickyle tema unistuste täitumist, kodumaale tagasipöördumist. Kui oleks soovitud konservatiivset ja tavapärase lahendusega raamatukogu poleks vaja olnud korraldada laiaulatuslikku konkurssi ega kokku kutsuda rahvusvahelist žüriid Zaha Hadidiga eesotsas.

  Ent kaks kuud peale konkursi võitu võtab televisioonis sõna president Vaclav Klaus ning peab projekti praalivaks, kapriisseks ja ülbeks. Ta on isiklikult valmis oma kehaga peatama gigantliku „kaheksajala” ehitustööde alguse. Meelt muudab ka linnapea – raamatukogu asub liiga lähedal ajaloolisele kindlusele ja korraga ei meeldi ka arhitektuur enam. Puhkeb meediatorm, Jan Kapicky jätkab rahulikul ja tasasel moel oma võitlust, sest ka tema suur eeskuju Le Corbusier väitis, et kui hoone meeldib kõigile algusest peale, on selles midagi valesti.

  Kuid unistuste täitumise asemel esitasid viimased eluaastad arhitektile elu suurima ja raskeima väljakutse.