• est
 • | eng
 • E 23.03 Kell 18.00

  The Upsetter: Lee Scratch Perry elu ja muusika

  The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry |

  Režissöör: Ethan Higbee, Adam Bhala Lough

  Riik: USA

  Aasta: 2008

  Kestus: 90'

  Agitaator, innovaator, geenius, hullumeelne. Ole tunnistajaks legendile, kelle nimeks on Lee ‘Scratch’ Perry.

  Esimene täispikk dokumentaalfilm reggae, dubi ja remiksimise leiutajast Upsetterist, Pipecock Jacksonist, Lee Scratch Perryst on sissevaade ühe mehe ellu, kelle mõju tänapäevase pop-muusika kujunemisele on olnud tohutu. See kõik võinuks olla olemata, kui noor Perry poleks olnud traktorist ehitusel ega kuulnuks, kuidas kivid kõuemürinal maapinnale kukuvad.
  Tema varajastest päevadest noore Bob Marley mentorina kuni oma muusikalise loomeperioodi tipuni, mis kestis 1970. aastate keskpaigast kümnendi lõpuni ning mida tuntakse ka mahapõletatud ”Black Ark”-stuudio aastatena – see film on uurimus ja austusavaldus mehele, keda kunagi hüüti ”reggae Salvador Daliks”.
  Lee Scratch Perry isik on tunnistus õhkõrnast piirist, mis seisab geniaalsuse ja hullumeelsuse vahel. Ning hoolimata kõigest on siilisoenguga rastamehel õnnestunud püsida geniaalsuse poolel. Ja mis peamine – filmis kõneleb ta iseendast. Sest Perry pole surnud, vaid oma 73 eluaastaga on ta elavam kui paljud 37. aastased. Selle tunnistuseks on ka kaks 2008 ilmavalgust näinud albumit. Kui neid kuulnud ei ole, siis kuulake. Kui filmi näinud ei ole, siis vaadake.