• est
 • | eng
 • K 30.01 kell 18.00

  Tinguely

  Tinguely |

  Režissöör: Thomas Thümena

  Riik: Šveits

  Aasta: 2018

  Kestus: 88'

  Keel: Prantsuse ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse kunstiajaloolane Ragne Soosalu.

  Dokumentaalfilm tuntud Šveitsi maalikunstnikust ja skulptorist Jean Tinguelyst, keda on nähtud ühe kineetilise kunsti pioneerina.

  Pärast Teist maailmasõda õppis Tinguely Baseli kunstikoolis maalikunsti ja skulptuuri, näidates juba varajases loomingus huvi liikumise kui kunstilise meediumi vastu. Oma karjääri algusaastatel töötas ta vaateakende kujundajana ning tema esimesed traadist ja juhtmetest assamblaažid olid kui kolmemõõtmelised joonistused, mida võis leida ka kaubamaja vaateakendel. Hiljem lõi ta eksperimentaalse kunstnikuna leidobjektidest mitmeid robotitaolisi kineetilisi skulptuure, mis end mõnikord ka oma tegevuse käigus hävitasid.

  Tema mängulised skulpturaalsed masinad, mis olid sageli mõeldud avalikku ruumi, funktsioneerisid satiiriliste kommentaaridena ületootmisele orienteeritud tööstusühiskonnas, pilades tööstusrevolutsiooni arenguid ning ühiskonna sõltuvust kaasaegsest tehnoloogiast. Tinguely sotsiaalsetest kommentaaridest küllastunud kunstiloomingus, mis oli olemuselt uuendusmeelne ning seniseid väärtushinnanguid ümberkonstrueeriv, peegeldus arusaam, et nii elu kui ka kunsti tuumaks on ebakindlus, pidev liikumine ja muutused.