• est
 • | eng
 • K 04.05 kell 18.00

  Triaaž: dr James Orbinski humanitaardilemma

  Triage: Dr James Orbinski’s Humanitarian Dilemma |

  Režissöör: Patrick Reed

  Riik: Kanada

  Aasta: 2008

  Kestus: 88'

  Keel: Inglise ja prantsuse keeles inglise keelsete subtiitritega

  Selle filmi peakangelane on James Orbinski - Kanada arst ja inimõiguste eest võitleja, kes oli Medecins Sans Frontieres (MSF) ehk Piirideta Arstide president 1999. aastal, mil seesama organisatsioon pälvis ka Nobeli Rahupreemia.
  Filmi pealkirjaks olev prantsuspärane sõna «triaaž» on termin erakorralise meditsiini aladelt ja tähendab patsientide raskusastme järgi jaotamist põhiliselt kolme gruppi sarnaselt foorituledele – punane ehk kõige kiirem, kollane ehk kiire ja roheline ehk kõige aeglasem. Humanitaarkatastroofide ajal on küsimus välkkiiretes otsustes, kes saab abi või kes ei saa. Jõulisemalt väljendades tähendab see tihtilugu ka elu ja surma üle otsustamist. Säärast tööd on Patrick Reed’i meie empaatia piire puudutava filmi peategelane teinud nii Somaalias, Ruandas kui Zairis ehk nüüdse nimega Kongo Demokraatlikus Vabariigis.
  James Orbinski võitleb tõeliselt parema maailma nimel, sest ta on käinud ja näinud, milliseid põrguid on inimene suuteline siin maapealses elus endale looma. Nagu tihti, on ka siin küsimus - kas unustada või mitte, kas õppida juhtunust või sulgeda silmad ja mängida, et midagi pole juhtunud. Dr. James Orbinski on valinud valusama ja raskema tee, aga ehk on selles siiski pääste?