• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "Werner Herzogi ekstaatiline tõde" | K 06.03 kell 18.00

  Väike Dieter tahab lennata

  Little Dieter Needs To Fly |

  Režissöör: Werner Herzog

  Riik: Saksamaa, UK, Prantsusmaa

  Aasta: 1997

  Kestus: 71'

  Keel: Inglise keeles, venekeelsete subtiitritega

  Filmi juhatab sisse Kaur Kallas.

  Sageli Herzogi kõige paremaks ja personaalsemaks filmiks peetav “Väike Dieter tahab lennata” ähmastab tihtilugu Herzogile omaselt dokumentaal- ja mängufilmi žanri piirid ja räägib meile filmi peakangelase Dieter Dengleri meenutuste ja arhiivikaadrite toel uskumatuna näiva loo lihtsast saksa külapoisist, kes näinud Teise maailmasõja ajal üle oma maja kihutavaid lennukeid, soovis saada lenduriks.

  Kuna sõjajärgsel Saksamaal puudus oma lennuvägi, siis oma eluunistuse täitumiseks võttis praktiliselt tühjade taskutega ja inglise keelt mitte rääkiv 18-aastane noormees ette pika laevasõidu tee Ühendriikidesse, kus peale mitmeaastast rasket treeningtsüklit tema unistus täituski. Dieterist sai hävituslennuki piloot, kes saadeti 1966. aastal Vietnami sõtta. Ta elas üle allatulistamise Laose kohal, mitmeid nädalaid kestnud rännaku läbi džungli vangilaagrisse, piinamise ja nälja ning oma parima sõbra brutaalse tapmise. Õnneks nägi teda pooljuhuslikult päästelennuki meeskond ja juba elava luukerega sarnanev Dieter pääses lõpuks omade juurde.

  Praktiliselt 30 aastat hiljem peale hirmsaid läbielamisi on Dieterist saanud auväärne mees, kelle kodu kaunistavad trofeed ja mitmed auhinnad. Ometigi ei pea mees ennast kangelaseks vaid lihtsaks inimeseks, kes viis ellu oma eluunistuse.

  2006. aastal valmis Herzogil ka samal lool põhinev mängufilm “Päästke Dawn”, kus Dieterit kehastab “Batmani” filmisarja staar Christian Bale.

  Film on toodud teieni Goethe Instituudi abil.