• est
 • | eng
 • K 15.02 Kell 18.00

  Versus: Ken Loachi filmid ja elu

  Versus: The Life and Films of Ken Loach |

  Režissöör: Louise Osmond

  Riik: Suurbritannia

  Aasta: 2016

  Kestus: 93'

  Keel: Inglise keeles

  Filmi juhatab sisse Tõnu Karjatse.

  2016. aasta juunis täitus legendaarsel briti filmilavastajal Ken Loachil 80 aastat. Kuu varem võitis ta oma filmiga „Mina, Daniel Blake” Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksa, olles sellega alles kaheksas režissöör, kellel on see õnnestunud kaks korda. Esimene võit tuli Loachil 2006. aastal filmiga „Tuul, mis sasib odrapõldu”.

  Enam kui 50 aastat aktiivselt filmis tegutsenud režissöörist on juba alates oma esimesest täispikast telefilmist „Cathy Come Home” (1966) saanud brittide südametunnistusele koputaja, vaeste ja väetite probleemide sügavuti lahkaja, kes pole kunagi allunud tungile minna Hollywoodi vallutama nagu paljud Euroopa lavastajad on teinud.

  Dokumentalist Louise Osmond ei ole oma dokumentaalfilmis maalinud Loachist pildi kui ülitõsisest maailmaparandajast. Pigem on see üllatuslikult humoorikas rännak Loachi pikale elule ja põnevale loomingule, mis on kinkinud meile suurepärased linateosed nagu „Kes”, „Riff-Raff”, „Lenda, lenda lepatriinu”, „Minu nimi on Joe”, „Inglite osa” jpt. Paljude Loachi sõprade, kolleegide ja austajate humoorikate intervjuude kaudu paljastatakse meile legendaarse filmiautori unikaalse ja senini pisut peidus olnud loomeprotsessi saladused.

  „VERSUS” maalib üllatavalt ausa pildi Ken Loachi karjääri telgitagustest ajal, mil ta valmistub välja andma oma värskeimat mängufilmi „Mina, Daniel Blake”. Režissöör Louise Osmondile võimaldati erandkorras ligipääs filmimispaikadele ja sellele tuginedes võttiski ta vaatluse alla Loachi karjääri alates tema esimesest tööst Kenneth Williamsi revüüteatri assistendina kuni teedrajavate teledraamadeni, nagu „Up The Junction” ja „Cathy Come Home” ning hilisemate auhinnatud mängufilmideni, nagu „Kes”, „Riff-Raff”, „Tuul, mis sasib odrapõldu” ja „Inglite osa”. Peale Loachi intervjueerimise räägib Osmond hulga tema sõprade, vastaste, näitlejate ja kaastöötajatega.

  Sel aastal pidas Ken Loach 80. sünnipäeva, andis välja 50. suurema filmiprojekti ja tähistas novembris 50 aasta möödumist filmi „Cathy Come Home” linastumisest. „VERSUS” ei dokumenteeri üksnes Loachi tööd, vaid uurib mänguliselt tema unikaalse loomingu valmimisprotsessi ja -raskusi.