• est
 • | eng
 • K 21.02 kell 18.00

  William Kentridge – Drawing the Passing

  William Kentridge – Drawing the Passing |

  Režissöör: Maria Anna Tappeiner, Reinhard Wulf

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 1999

  Kestus: 50'

  William Kentridge (Johannesburg 1955) on Lõuna-Aafrika kunstnik, kelle rahvusvaheline tuntus sai tuule tiibadesse peale esinemisi 1995.a. Johannesburgi Biennaalil ja 1997.a. Kasseli documenta'l. Kentridge'i looming on väga ekspressiivne ja väga isiklik katse visualiseerida üldinimlikke tundeid ja mälu. Ta tegeleb oma identiteedi ja juurte otsimisega, pidetuse tundega, Lõuna-Aafrika ajaloo ja kultuuriidentiteedi probleemidega.

  Kentridge on kunstimaailmas tuntud eelkõige oma animatsioonidega. Need 4-8 minutilised filmid, mida autor nimetab projitseeritavateks joonistusteks, on teostatud äärmiselt lihtsate vahenditega: söe- ja pastellijoonistusi, -kustutusi ja ülejoonistusi filmitakse kaaderhaaval kogu loomisprotsessi jooksul 35-mm kaameraga. Tema melanhoolsetes, tihti kummastavates lühilugudes võib sageli kohata kommentaare või kirjeldusi apartheiidirežiimi kuritegudest. Isiklike kogemuste kõrval kirjeldavad tema teosed kollektiivseid mälestusi ja üksikisiku vastutust suurtes protsessides.

  Dokumentaalfilm Kentridge'ist põhineb temaga tehtud põhjalikel intervjuudel ajast, mil ta oma Johannesburgi ateljees valmistas ette filmi "Stereoscope" (esilinastus 1999 New Yorgi MoMAs). Kunstnik selgitab oma töömeetodit, joonistuste ja filmide tehnoloogiat, avab loomingu tagamaid, seda mõjutanud poliitilisi seisukohti ja läbielamisi. Filmis on kasutatud rohkelt katkendeid Kentridge'i teostest. Eesti publik peaks William Kentridge'i teost "Journey to the Moon" mäletama eelmise Tallinna Graafikatriennaali (2004) kuraatorinäituselt.

  NB! William Kentridge'i näitus on kuni 15. aprillini avatud Stockholmi Moderna Museetis.

  Seansil on kohal ka filmi autor Maria Anna Tappeiner, kes tutvustab lühidalt filmi ning vastab hiljem küsimustele. William Kentridge'ist räägib Kumu kuraator Eha Komissarov.