• est
 • | eng
 • K 18.09 Kell 18.00

  Woodstock Timbuktus

  Woodstock in Timbuktu |

  Režissöör: Désirée von Trotha

  Riik: Saksamaa

  Aasta: 2013

  Kestus: 90'

  Keel: Tamašeki ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  „Woodstock Timbuktus” viib meid otse mõõtmatult avarasse Saharasse. Malis Timbuktus toimub tamašeki kultuuri oluline suursündmus – Festival au Desert, kuhu nomaadliku eluviisiga rahvas mõõtmatute vahemaade tagant pidutsema koguneb. Üheks Al Qaeda tugipunktiks peetavas ja kodusõdade mõõtu konfliktidest vaevatud piirkonnas on autoriteetsed muusikud olulised rahumeelse ja kultuuriliselt rikkaliku identiteedi kinnistajad.

  Festivalilt on tuule tiibadesse saanud mitu maailmamuusika tippu, nagu Tinariwen, Amanar, Tartit ja Omara Moctar ehk Bombino. Bombino suurepärane album „Nomad” on olnud kuid iTunesi ja Billboardi maailmamuusika edetabeli tipus.

  Désirée von Trotha kaunis film avab ukse kõrbemuusikute lummavasse maailma.

  Kell 20.00
  PIRAMIDA KUMMITUS
  Rež: Andreas Koefoed
  Taani 2012, 65'

  Taani ja vene keeles, ingliskeelsete subtiitritega

  2011. aasta augustis läksid kolm Taani bändi Efterklang muusikut koos helitehnika ja operaatoriga Teravmägedesse Piramidasse, kus Vene firma Arktikugol 1946. aastal ambitsioonikat linnaehitusprojekti alustas. Kuigi kohapeal leidus peale jääkarude ja rebaste vaid sütt, kive ja jääd, rajati sinna võimlad, ujula, kultuurimaja, kasvuhooned, kool, lasteaed ning isegi maailma põhjapoolseim Lenini kuju. Hiilgeaegadel külma sõja ajal oli Piramidal üle tuhande elaniku, 1998. aastal jäeti linnake aga muutunud majandusolude tõttu maha.

  Taani bändipoiste seiklustele ja tervele filmile annab aga suurema mõõtme juhuslik kohtumine filmi minajutustajaks saanud Aleksandr Ivanovits Naumkiniga, mehega, kelle jaoks on Piramida olnud kalleim kodu. Õieti suisa paradiis, kus temaga sarnaselt möödusid sadade inimeste õnnelikud aastad. Naumkini 8 mm kaameraga üles võetud lindistused linnakese kuldajastust moodustavad põneva kontrasti Efterklangi retke tänapäevase materjaliga. Seda kinnitab ka bassimees Rasmus Stolberg: „„Piramida kummitus” ei saanud olla järjekordne making of musadokk koos mingi bändiga, kes veedab lõbusalt aega või lahendab oma konflikte, vaid lugu ilusast unistusest ja selle lõppemisest. Meil on tõepoolest au olla selles loos lihtsalt ühed välised tegelased.”