• est
 • | eng
 • Filmiprogramm "XXII Pärnu Filmifestivali laureaatfilmid"

  K 17.12 kell 18.00

  Mark Soosaar: "Lahkuva aasta suvel Pärnus peaauhindadega pärjatud filmid etenduvad pealinnas jõulukuu 17. kuupäeval Kumus.
  Ühtlasi on see ka sobiv sündmus, et üle anda parima eesti dokfilmi auhind - kaunis kihnu tekk - ekraanisaaga ALJOŠA režisöörile Meelis Muhule. Pärast Meelis Muhu võidufilmi tuleb ekraanile evenkide õnnetut saatust kujutav poola film GUGARA, mis saavutas esikoha rahvusvahelise žürii silmis.
  Filmiõhtu ankruteoseks on aga Novgorodi lähistel üles võetud linateos EMA. See tõsielufilm lihtsa vene naise karmist saatusest võitis mullusuvisel filmifestivalil televaatajate südamed ning rahvas hääletas seitsme konkurendi hulgast just selle filmi Eesti Rahva Auhinna vääriliseks.
  Kõigi kolme filmi ühisnimetajaks on, et rohujuure tasandil ei kanna meie rahvad hõlma all vaenukirvest, pigem otsitakse ajaloolist ühisosa ja teineteisemõistmist." 

  ALJOŠA
  Rež: Meelis Muhu
  Eesti 2008, 67'

  XXII Pärnu Filmifestivali parim eesti dokumentaalfilm.

  Pärast Eesti iseseisvumist 1991. aastal kõrvaldati enamik nõukogulikke mälestusmärke, pronkssõdur Aljoša jäi aga oma kohale. Kõikidel monumentidel on üks eesmärk - põlistada mälestust ja luua identiteeti, kuid elama ja toimima hakkavad need ainult siis, kui neid külastavad inimesed. Sageli unustatakse ajalugu ja luuakse uus kultuurimälu. Meelis Muhu näitab aastatel 2005-2007 pronkssõduri Aljoša juures viibinud inimesi, kelle poolt- ja vastuväljaütlemised põrkuvad. Erinevad arvamused ja oma tõest mittetaganemine viis traagiliste kokkupõrgeteni ning ausamba teisaldamiseni.

  GUGARA
  Rež: Jacek Naglowski, Andrzej Dybczak
  Poola 2008, 69'

  XXII Pärnu Filmifestivali "Suur Auhind" parima kunstilise saavutuse eest. 

  Poola filmiloojad Jacek Naglowski ja Andrzej Dybczak leidsid Siberi taigast kurva vanapaari ? Dimitri ja Tatjana. Hundid on just-just maha murdnud nende põdrakarja. Dimitril ja Tatjanal ei jää midagi muud üle, kui metsast asulasse kolida. Seal elab juba ees nende poeg Kola. Tema püüab vanemate ümberasumist ära hoida, sest asulas ootab eluaegseid metsaelanikke ees paratamatu ja kiire kustumine?

  EMA
  Rež: Antoine Cattin, Pavel Kostomarov
  Šveits 2007, 50'

  XXII Pärnu Filmifestivali "EESTI RAHVA AUHIND" vastavalt televaatajate hääletustulemusele.  

  Režissööride Antoine Cattini ja Pavel Kostomarovi tõsielufilm maalib jõulise portree lihtsast vene naisest, kes noore tüdrukuna müüdi jõhkardist mehele ja keda elukaaslane edaspidi korduvalt vägistas. Ometi on Ljubov, üheksa lapse ema, suutnud endas alles hoida palju inimlikke väärtusi. Hoolimata sellest, et vanem poeg istub vangis ning teine poeg on vaimse puudega. Ljubov peab praktiliselt üksinda hoolitsema, et joodikust mehel ning kõigil lastel oleks leib laual. Selline juba on kord ühe vapra vene naise saatus?