• est
 • | eng
 • K 11.02 Kell 18.00

  Zaha Hadid: kes riskib, see võidab

  Zaha Hadid: Who Dares Wins |

  Režissöör: Lindsey Hanlon, Roger Parsons

  Riik: Suurbritannia

  Aasta: 2013

  Kestus: 75'

  Keel: Inglise keeles

   Filmi juhatab sisse arhitekt Peeter Pere.

  Bagdadis sündinud ning Londonis tegutsev Zaha Hadid (s 1950) on vaieldamatult kuulsaim naisarhitekt, kes on tänaseks vallutamas ka disainimaailma. Mastaapselt voolava mõttelennuga arhitektil oli algselt ehitamatute hoonete looja kuulsus, sest projektid tundusid eiravat ehitusprintsiipe ning meenutasid pigem kirevaid maale tühjusse tungivatest ning raskusjõudu trotsivatest kujunditest.

  Aastal 2015 ei imesta enam keegi Zaha Hadidi neofuturistlike, jõuliste, fantaasiaküllaste ja looklevate vormide ning fragmenteeritud geomeetriaga arhitektuuri võimalikkuse üle. Dokumentaal uurib, mis paneb Zaha Hadidi tegutsema ja kust tuleb ta ammendamatu jõud. Esimese naisena premeeriti Zaha Hadidi loomingut Pritzkeri arhitektuuripreemiaga (2004), kahel korral on ta saanud Stirlingi preemia (2010, 2011), Londonis asuv disainimuuseum omistas talle 2014. aasta disainiauhinna.

  Et Zaha Hadidi on oluliselt mõjutanud Kazimir Malevitši suprematism, näitame teise filmina 2014. aastal Tate Moderni, BBC ja Zaha Hadidi koostöös valminud filmi „Vene revolutsionäär: Zaha Hadid Kazimir Malevitšist” (režissöör Martina Hall, 29 min).

  Täname: BBC