PreviousNext
Buñuel
Festival
Kumu Dokumentaal 2022
Programm
Kumu dokumentaal
Luis Buñuel (1900‒1983) oli Hispaanias Aragónis sündinud revolutsionäär, ateist, filosoof, fetišist, agronoom, poliitik, musta huumori suurmeister, kuid ennekõike siiski äraostmatu filmilavastaja ja suur sürrealist. Buñuelile kuulub vaieldamatult kaks kõige sürrealistlikumat linateost, lühifilm „Andaluusia koer“ (1929) ja „Kuldajastu“ (1930), mis valmisid koostöös ülikoolisõprade Federico García Lorca ja Salvador Dalíga. Ka nemad, üks luuletajana ja teine kunstnikuna, armastasid sürrealismi. Kes pole näinud kahte eelmainitud filmi, neile on raske seletada sürrealismi põhiolemust.
Kuigi Buñuel kuulutas karjääri edenedes ise sürrealismist eemaldumist, ei loobunud mees oma lemmikžanrist iialgi. Kõigis tema järgnevates nii Mehhikos, Prantsusmaal kui ka kodumaal Hispaanias tehtud töödes on suuremal ja vähemal määral buñuelikku sürrealismi, mis on teinud temast ühe olulisema filmirežissööri läbi aegade.
PS! Pärast dokumentaalfilmi tuleb linastumisele lühifilm „Andaluusia koer“.
Filmiõhtu juhatab sisse filmiajakirjanik Tõnu Karjatse.
"Andaluusia koer" on Salvador Dalí ja Luis Buñueli sürrealistlik lühifilm, mida näidati esimest korda 1929. aasta juunis mitteavalikul seansil, kus viibisid ka arhitekt Le Corbusier, Pablo Picasso ja sürrealistide juht André Breton. Breton nimetas seda esimeseks sürrealistlikuks filmiks üldse. Sellele filmile on tähtis koht filmiajaloos, sest see on esimene filmivormis tõlgendus Bretoni sürrealismi manifestis esitatud pildiliste ja keeleliste motiivide vabast assotsieerumisest. Arvukad eelretsensioonid ülistasid "Andaluusia koera" kui pöördepunkti filmiajaloos ja sürrealismi meistriteost.