KUMU DOC : PÖFF

Disainer ja arhitekt Eileen Gray

Ingliskeelne pealkiri
Gray Matters
Režissöör
Marco Orsini
Riik
USA, Iirimaa
Aasta
2014
Programm
Kumu dokumentaal

Dokumentaal vaatleb Iiri päritolu Eileen Gray (1878–1976) pikka ja haaravat elu, tema keerukat karjääri disaineri ja arhitektina. Gray jõuline tahe ja kompromissitu nägemus trotsisid ja määratlesid modernismi tavasid sisekujunduses, disainis, arhitektuuris. Filmis tuuakse esmakordselt välja Eileen Gray olulisust Le Corbusier’ juures töötamisel. Erilist tähelepanu on pööratud majale E-1027 Prantsusmaal.

Gray sai 20. sajandi esimesel kümnendil kuulsaks traditsioonilise lakkpuidust mööbliga ning oli järgmiseks kümnendiks juba nõutud disainer ja kujundaja. Seejärel avastas ta enda jaoks arhitektuuri, kuid ei leidnud hoolimata suurest töökusest erilist tunnustust. Hoolimata sellest, et menu saatis tema esimesena projekteeritud hoonet, mida küll pidevalt ja ekslikult Gray õpetaja loominguks nimetatakse, tegi ta oma uuendusi vaikselt, omaette ja enda nõudmistele vastavalt. Samas elas ta piisavalt kaua (98-aastaseks), et oma loomingu taasavastamine ja ausse tõstmine ära näha.

Kuigi tänapäeval käiakse Gray teoste eest välja ülisuuri summasid ja sellele pööratakse pidevalt tähelepanu, on tema ideed ja isiksus pigem varjatud ja vastuolulised, kuigi haaravad.

Filmi juhatab sisse kunstiteadlane Karin Paulus.

Režissöör
Marco Orsini
Produktsioon
Mojo Entertainment LLC
Kestus
Keel
inglise
Treiler