KUMU DOC : PÖFF

Üheteistkümnes aasta

Ingliskeelne pealkiri
The Eleventh Year
Režissöör
Dziga Vertov
Riik
Ukraina
Aasta
1928
Programm
Kumu dokumentaal

„Üheteistkümnes aasta“ on esimene kolmest avangardfilmist, mille tegid Dziga Vertov ja tema operaatorist vend Mõhhail (Mihhail) Kaufman 1928. aastal Kiievi filmistuudios.

Donbassi esimese viie aasta edule pühendatud film räägib Ida-Ukraina tööstuse kiirendatud moderniseerimisest, mille tulemusel muudeti põllumajandusriik tööstusriigiks. „Üheteistkümnes aasta“ on Vertovi esimene katsetus omaenda konkreetse, teatri- ja kirjanduskeelest eraldiseisva filmikeele loomisel, milles kaamera jäädvustaks elu vahetult selle tooruses. Seda filmikeelt rakendas Vertov täielikult oma järgmises teoses „Inimene filmikaameraga“ (1929).

„Üheteistkümnes aasta“ linastub 1920.–1930. aastate Ukraina kunsti, kultuuri ja ühiskonna radikaalse moderniseerimise püüdlusi ja unistusi käsitleva Kumu kunstimuuseumi näituse „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ (08.04.–10.09.2023) programmi osana.

Filmile on loonud spetsiaalse helitausta Andri Kožuhhar.

Andri Kožuhhar on Ukrainast Nova Kahhovkast pärit elektroonilise muusika produtsent, kes tegutseb Lõuna-Ukraina eksperimentaal- ja industriaalmuusika skeenel artistinime Kojoohar all. Tema helisalvestisi, kus kohtuvad postindustriaalsed žanrid alates ambient’ist ja süntpopist kuni power-elektroonika ja noise’ini, on välja andnud sellised plaadifirmad nagu Quasi Pop (Ukraina), Ant-Zen (Saksamaa) ja Repartiseraren (Rootsi). Aeg-ajalt astub Andri üles ka publiku ees, kuid enamjaolt tegutseb ta stuudios ja teeb koostööprojekte teiste muusikutega, kellest tema peamine partner on Kadaitcha.

Filmile helitausta loonud kooslusse Akhluth kuulub Andri kõrval teinegi Ukrainast pärit artist Mõkola Jossõpenko. Pehmet tumedat helikeskkonda vürtsitavad lindistused reaalsest maailmast, ülepaisutatud feedback ning räpased krautroki rütmid.

Filmiõhtu juhatab sisse filmiteadlane Eva Näripea.

Režissöör
Dziga Vertov
Operaator
Mikhail Kaufman
Kestus

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssÜheteistkümnes aasta