Hopper. Ameerika armastuslugu

Ingliskeelne pealkiri
Hopper: An American Love Story
Režissöör
Phil Grabsky
Riik
USA
Aasta
2022
Festival
Kumu Dokumentaal 2024
Programm
Kumu dokumentaal
Teema
kunst

Edward Hopper (1882‒1967) on üks 20. sajandi kuulsamaid Ameerika maalikunstnikke ja sealse realismi juhtiv esindaja. Ta kunst on mõjutanud paljusid maalijaid, fotograafe, filmitegijaid ja muusikuid, sealhulgas Rothkot, Banksyt, Alfred Hitchcocki, David Lynchi ja isegi Simpsoneid.

Hopperi looming peegeldab tabavalt 1920.–1930. aastate Ameerika ühiskonnas valitsevat linnaüksinduse vaimu ja igavest ootamist. Ta huvitub enam inimtühjast linnaruumist, majadest ja valgusest. Aeg ta töödes on peatunud.

Režissöör Phil Grabsky on kokku pannud äärmiselt põhjaliku ülevaate Hopperi elust ja loomingust, jälgides kronoloogiliselt tema tee kujunemist ning püüdes seeläbi mõista salapärase kunstniku isiksust. Filmis tuuakse esile ja analüüsitakse Hopperi kõige olulisemaid töid, süüvitakse tema ellu ja suhetesse: alates tema esimestest päevadest illustraatorina, tegutsemist fotograafi, graafiku ja akvarellistina, kuni maalikunsti juurde jõudmiseni. Hopperi kuulsuse kujunemisel on oluline roll tema abikaasal, kes loobub oma lootustandvast kunstnikukarjäärist, et saada Edwardi mänedžeriks. See toob Hopperile edu. Lisaks on Josephine Edwardi põhiliseks modelliks, kes aitab ka tabavalt pealkirjastada kunstniku töid, nagu näiteks Hopperi tuntuima maali „Nighthawks“ („Öösorr“, 1942), mille pealkiri pärineb just temalt.

Lisaks kunstiteadlaste seisukohtadele ja intervjuudele tutvustab Grabsky Hopperi päevikuid, kus kunstnik on külma täpsusega kirjeldanud oma töid.

Phil Grabsky on auhinnatud dokumentalist, kelle 25-aastase karjääri suurimaks projektiks on unikaalne dokumentaalsari „Exhibition on Screen“ („Näitus ekraanil“), mis toob suuremad kunstinäitused ja seeläbi ka galeriide ning kunstnike lood ülemaailmse publikuni.

Seansi juhatab sisse kunstnik Tõnis Saadoja.

Režissöör
Phil Grabsky
Kestus
Keel
inglise
Subtiitrid
inglise

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssHopper. Ameerika armastuslugu
Subtiitridinglise
Treiler