Me alustame leitud asjadest
Arhitektuuri- ja disainistuudio LOT-EK loob tarbetuks muutunud tööstustaristu objektidest ja -süsteemidest jätkusuutlikku arhitektuuri.
Kuidas kasutada ära juba olemasolevaid esemeid, ehitusdetaile, mahajäetud tööstusobjekte ja -süsteeme, et luua jätkusuutlikku disaini ja arhitektuuri? Film näitab, kuidas olla radikaalselt optimistlik, loov ja konstruktiivne ka aegadel, mis võivad tunduda lootusetud.
Kui pöörame piisavalt tähelepanu tavalisele, näeme ka erilist. 1993. aastal Itaalias loodud ja nüüdseks põhiliselt New Yorgis asuv arhitektuuri ja disainistuudio LOT-EK on teinud seda juba aastaid. Filmis näeme, kuidas nad kasutavad uute ehitiste loomisel ära merekonteinereid. See pole eestlastele uus teema, aga siiski – olgu tegu lihtsalt äratundmise või õppimisega –, häid ideid saab läbitöötatud disainist alati.
Laevakonteiner on moodsa ajastu ikoon, teraskast, mis toob maailma meie ukse taha. See toob kaasa kõik meie südamesoovid, mida saab osta. Ja see toob meile kaasosaluse ülemaailmsetes tarneahelates ja kõigis majanduslikes, ökoloogilistes, tehnoloogilistes ja poliitilistes süsteemides, mis neid ahelaid loovad.
Disainistuudio LOT-EK kasutab visionäärlikku praktikat kunsti ja arhitektuuri ristumisel, olles spetsialiseerunud upcycling’ule ehk ümbermõtestamise ja ümbertegemise kunstile/teadusele. See on vanade asjade kasutamine uuel viisil.
Merekonteiner on köitnud LOT-EKi kujutlusvõimet juba üle veerand sajandi: nad on konteinereid ümber ehitanud kodudeks, koolideks, galeriideks, raamatukogudeks jne. Sadade miljonite vananenud ja kasutamata konteinerite maailmas on see uus ja vajalik tulevikuarhitektuur.
Dokumentaal uurib stuudio provokatiivset praktikat kui retsepti meie tarbimisühiskonna hädade vastu. See on film visioonist ja selle taga olevate inimeste, disainerite Ada Tolla ja Giuseppe Lignano hingestatud elukestvast partnerlusest.
Thomas Piper on auhinnatud filmitegija, kes on spetsialiseerunud kaasaegsete kunstnike ja disainerite dokumenteerimisele. Tema tuntuim töö on „Viis aastaaega: Piet Oudolfi aiad“, mis võitis 2018. aastal DC Keskkonnafilmide Festivalil Polly Krakora auhinna ning filmi näidatakse senini ülemaailmselt. Tema film „Ellsworth Kelly: fragmendid“ võitis Montrealis mainekal rahvusvahelisel kunstifilmide festivalil (FIFA) parima televisioonifilmi auhinna. Lisaks on ta lavastanud, pildistanud ja/või monteerinud üle 25 filmi maalikunstnikest, skulptoritest, fotograafidest, arhitektidest ja kirjanikest, nende seas kunstnikud Kiki Smith, Sol LeWitt, Alex Katz, Pablo Picasso ja Constantin Brancusi, kirjanik James Salter ja luuletaja Billy Collins, kunstiajaloolane Vincent Scully, arhitektid Peter Eisenman, Steven Holl, Jean Nouvel ja Thom Mayne ning ainsad arhitektid, kes võitsid MacArthuri „geeniuse“ stipendiume, Jeanne Gang ja Diller + Scofidio.