Nam June Paik. Kuu on kõige vanem TV
Koreas sündinud, Saksamaal hariduse saanud, eluaegse newyorklase, videokunsti isaks peetud Nam June Paiki (1932–2006) eksperimentaalne, uuenduslik, kuid mänguline looming on avaldanud sügavat mõju tänapäeva kunstile ja kultuurile. Ta oli video ja televisiooni kunstis kasutamise teerajaja, kes võttis kasutusele väljendi „elektrooniline kiirtee“ ammu enne interneti sündi, ennustades kommunikatsiooni tulevikku internetiajastul.
Paik arendas koostööl põhinevat kunstipraktikat, mis ületas piire ja distsipliine. Ta oli täiuslik muutuja ‒ klassikaline helilooja, õõnestav trikster, eksperimentaalsete sekkumiste pioneer („märulimuusika“) ja sõprade sõnul üheksa keele kõneleja (rääkis kõiki halvasti). Paiki mõjutused ulatusid Hegelist Schönbergini, traditsioonilisest korea tantsust budismini, kosmosereisidest – kes teab milleni.
Dokumentaalis kasutatud rohked arhiivikaadrid Nam June Paikist ja tema loomingust toovad vaatajani kunstniku vaimustuse ja koostöö Joseph Beuysi, Charlotte Moormani, David Bowie, Philip Glassi, Laurie Andersoni, Allen Ginsbergi, Merce Cunninghami ning tema suurepärase mentori ja sõbra John Cage’iga. Saame ülihea ülevaate tema tähtsamatest töödest, nende tähendustest.
Kui Nam June Paiki looming on seni jäänud kellelegi arusaamatuks, siis peale Amanda Kimi Sundance´i filmifestivalil esilinastunud suurepärast debüütfilmi asetuvad kunstniku tööd konteksti ja kõik muutub mõistetavaks, loogiliseks ja selgeks.
Filmiõhtu juhatab sisse kriitik, kunstiajaloolane ja kunstnik Raivo Kelomees.