KUMU DOC : PÖFF

Nam June Paik. Kuu on kõige vanem TV

Ingliskeelne pealkiri
Nam June Paik: Moon is the Oldest TV
Režissöör
Amanda Kim
Riik
USA
Aasta
2023
Programm
Kumu dokumentaal

Koreas sündinud, Saksamaal hariduse saanud, eluaegse newyorklase, videokunsti isaks peetud Nam June Paiki (1932–2006) eksperimentaalne, uuenduslik, kuid mänguline looming on avaldanud sügavat mõju tänapäeva kunstile ja kultuurile. Ta oli video ja televisiooni kunstis kasutamise teerajaja, kes võttis kasutusele väljendi „elektrooniline kiirtee“ ammu enne interneti sündi, ennustades kommunikatsiooni tulevikku internetiajastul.

Paik arendas koostööl põhinevat kunstipraktikat, mis ületas piire ja distsipliine. Ta oli täiuslik muutuja ‒ klassikaline helilooja, õõnestav trikster, eksperimentaalsete sekkumiste pioneer („märulimuusika“) ja sõprade sõnul üheksa keele kõneleja (rääkis kõiki halvasti). Paiki mõjutused ulatusid Hegelist Schönbergini, traditsioonilisest korea tantsust budismini, kosmosereisidest – kes teab milleni.

Dokumentaalis kasutatud rohked arhiivikaadrid Nam June Paikist ja tema loomingust toovad vaatajani kunstniku vaimustuse ja koostöö Joseph Beuysi, Charlotte Moormani, David Bowie, Philip Glassi, Laurie Andersoni, Allen Ginsbergi, Merce Cunninghami ning tema suurepärase mentori ja sõbra John Cage’iga. Saame ülihea ülevaate tema tähtsamatest töödest, nende tähendustest.

Kui Nam June Paiki looming on seni jäänud kellelegi arusaamatuks, siis peale Amanda Kimi Sundance´i filmifestivalil esilinastunud suurepärast debüütfilmi asetuvad kunstniku tööd konteksti ja kõik muutub mõistetavaks, loogiliseks ja selgeks.

Filmiõhtu juhatab sisse kriitik, kunstiajaloolane ja kunstnik Raivo Kelomees.

Režissöör
Amanda Kim
Produtsent
Amy Hobby, Amanda Kim, David Koh, Mariko Munro, Jennifer Blei Stockman, Jesse Wann
Operaator
Nelson Walker III
Monteerija
Taryn Gould
Helilooja
Will Epstein
Produktsioon
Curatorial, Lone Palm Films, Octopus Originals, Universal Remote
Kestus
Keel
saksa, inglise, korea
Subtiitrid
inglise
Teised festivalid
Sundance

Seansid

Kumu auditoorium KUMU
SeanssNam June Paik. Kuu on kõige vanem TV
Subtiitridinglise
LisainfoFilmiõhtu juhatab sisse kriitik, kunstiajaloolane ja kunstnik Raivo Kelmomees
Treiler